Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Évekkel ezelőtt fehéredésnek indult, de már ismét feketedik a gazdaság. A színek szürkeskáláján fel-alá csúszkál hazánk mutatója: a válság alatt kimúltak a fehérítést célzó rövid távú intézkedések hatásai, így Magyarország jelenleg valahol a sötétszürke sávban tanyázik.
Semmi sem fekete-fehér, hangzik az ismert szólás, s a gazdasági mutatók is ezt támasztják alá: a fekete és a fehér közt a szürkének rengeteg árnyalata helyezkedik el. A magyar gazdaság most a „mínusz százmilliárdos szürke” köntösét öltötte magára – ennyivel rövidítette meg tavaly az államkasszát a gazdaság visszaszürkülése egy friss jelentés becslése szerint, melyet a fehéredést vizsgáló bizottság tett közzé. Bár a gazdaság fehérítését célzó intézkedéseknek 200-250 milliárdos haszna keletkezett az államkasszában 2006-tól, a válság megakasztotta a folyamatot, a rövid távú intézkedések hatása elmúlt, a fehéredés 2008-ban véget ért, s a többletbevétel lassan elszivárog.
Az adócsökkentések és az adóemelkedések nagyjából kiegyensúlyozták egymást a tavalyi évben, nem kellett sem sokkal többet, sem sokkal kevesebbet fizetnünk – fogalmazza meg a jelentés, ami egyszersmind azt is leszögezi: az adócsökkentés önmagában nem eredményez fehérebb gazdaságot, legfeljebb hosszú távon hozhat komoly eredményt. Az adórendszernek sok más tulajdonságát is meg kellene változtatni ahhoz, hogy növekedjen az adófizetési hajlandóság – s fontos hozzátenni, hogy önkéntességről kellene beszélni, nem az ellenőrzésekkel kikényszerített jogkövetésről. A cél eléréséhez néhány ötletet is ad a bizottság, többek közt a vizsgálati módszerek megváltoztatását, a határidők betartását, adóbíróságok felállítását javasolják a hatóságoknak.
A feketemunka továbbra is az építőiparban a legjellemzőbb, bár folyamatosan csökken a feltárt esetek száma ebben a szektorban – emeli ki a jelentés. Tavaly a második legtöbb feketemunkásra a vagyonvédelmi cégeknél bukkantak, de dobogós helyen végzett a kereskedelem is. Összességében azonban nem csökkent az illegálisan foglalkoztatottak száma – legalábbis nem bukott le közülük kevesebb, mint a korábbi években. 2009-ben 56 ezer ilyen munkást találtak a hatóságok, a munkaügyi szabálysértések harmadáért a fekete foglalkoztatás a felelős. S ebben nem is lesz változás, ha nem lépnek életbe újabb komoly és hatékony intézkedések.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu