Nálunk sem tiltott a GM-krumpli

Nem lehet kiterjeszteni a génmódosított kukorica tilalmát Magyarországon az új GM-krumplira, de a szaktárca vizsgálja annak lehetőségét, hogy hogy tilthatnák meg itthon mégis a termesztést. Közben az Amflora burgonyát kifejlesztő cég bejelentette: hamarosan újabb növényeket dob piacra.

GazdanetIlijin Kinga2010. 03. 05. péntek2010. 03. 05.
Nálunk sem tiltott a GM-krumpli

Nem lehet kiterjeszteni a MON-810 kukorica itthoni moratóriumát más génmódosított növényekre - közölte a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium annak kapcsán, hogy az Európai Bizottság a napokban egy új génmódosított növény, a magas keményítőtartalmú Amflora termesztését és felhasználását engedélyezte a közösségben. A szaktárca ugyanakkor nem akar belenyugodni a helyzetbe, s a Környezetvédelmi és Vidékfejlesztési Minisztériummal egyeztetve már vizsgálják a jogszabályokat, melyek alapján a kukorica-moratóriumhoz hasonló védzáradékot harcolhatnának ki hazánknak. A tárca azt is hangsúlyozta: Magyarország a génmódosított burgonya ellen szavazott Brüsszelben, és aggályosnak tartják annak engedélyezését a környezetvédők által már ismertetett indokokra hivatkozva - az Amflora veszélyeiről bővebben szerdai cikkünkben olvashat.

Megnyugtató hír lehet az aggódóknak, hogy egyelőre a kifejezett tilalom hiányában sincs lehetőség a génmódosított krumpli termelésére az ország földjein. A jelenlegi szabályozás szerint szigorú engedélyezési eljáráshoz kötik a termelést, csak az vethet GM-krumplit, akinek erre jogerős engedélye van. Előírás, hogy a nem génmódosított növényektől kellő távolságot kell tartani - ezt hívják szigetelő távolságnak, az ezen belül található földek tulajdonosai beleegyezésüket kell, hogy adják ahhoz, hogy a génmódosított növények termesztése megkezdődhessen. A szigetelő távolságot még nem jelölték ki, ehhez jogszabály-módosítás szükséges, mely a szaktárca közleménye szerint jelenleg egyeztetési fázisban van.

A magas keményítőtartalmú Amflora burgonyát eközben már az idén termesztik több uniós tagállamban is, így Csehországban, Németországban és Svédországban. A növényt kifejlesztő német BASF pedig bejelentette: a közeljövőben két újabb burgonyafajtára kérnek termesztési engedélyt Brüsszeltől.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek