Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Messze még az idő - ha egyáltalán eljön - mikor az élelmiszer-termelők is kartellbe tömörülhetnek, mint azt tehetik és teszik is az élelmiszer-kereskedők. Ahogy nem látni, mikorra sikerül az EU-n belül olyan versenypolitikát kialakítani, mely korlátozná a kiskereskedelmi láncok mára kialakult diktátori szerepét. Ez a lényege az unis agrárminiszterek tegnapi tanácskozásának.
Kép: Baksa Sándor és fia Gábor Karancslapújtői gazdálkodók. 2009.12.14. Fotó: Bohanek Miklós
A közös agrárpolitika jelenlegi rendszere mellett kardoskodó és ellene ágáló országok szokásos vitájának adott helyt a brüsszeli tanácsi épület hétfőn, a napirenden csak egymással összefüggő kérdések szerepeltek. Az első, az élelmiszerlánc működése is ide tartozik, bár látszólag csak arról van szó, hogy felmerült: a termelő, a feldolgozó és a kereskedő hármasában kiegyenlítettebb viszonyokat kellene teremteni - számolt be a Népszabadság. A problémát jól tükrözte az utóbbi hónapokban elmélyült, majd kissé enyhült tejválság, ahol a felvásárlási ár a felére, az önköltségi ár alá esett, az áruházakban mégsem csökkent a kiskereskedelmi ár.
A spanyol elnökség által tizennyolc pontos megoldás nagyjából egyetértésre talált, kivéve a lényeget: megváltoztathatóak-e az uniós versenyszabályok, tömörülhetnek-e valamiféle kartellbe a termelők az általuk elvárt árak érvényesítésére? Az élelmiszer-behozatalra szoruló, jórészt északi tagállamok a minél olcsóbb, tehát korlátozásmentes láncban és importban látják a megoldást. A többség viszont azt szorgalmazza: az európai termék ne kerüljön hátrányba a magasabb költségek és minőségi követelmények miatt a külföldi, EU-n kívülről érkező árukkal szemben. A szabadkereskedelem hívei az uniós versenyszabályokba kapaszkodnak bele, de e gyakorlati és filozófiai vita érzékelhető a KAP jövőjét érintő megbeszélések során is.
A spanyol-belga-magyar trió közös papírt készített, leszögezvén alapelveket: bár változtatni kell, a piaci eszközökre, például az intervencióra, az exporttámogatásra szükség lesz, s persze magára a közös agrárpolitikára is. A két alapvetés egyúttal azt is sugallja, hogy akkor a következő költségvetési időszakban, azaz 2014-től nagyjából ugyanakkora közös forrásra lesz szükség, mint amekkora most rendelkezésre áll. Az északi országcsoport, öt állam ezt erősen kétli. A trió elemzése azonban lehetővé teszi, hogy egészen 2011 közepéig ebben a mederben folyjék az egyeztetés. Aztán meg jönnek a lengyelek, akik hangadók a másik, nagyobb, huszonkét országot számláló táborban, ám félő, hogy ők a támogatások teljes kiegyenlítését szorgalmazzák, s ez megoszthatja ezt a társaságot.
A vita alighanem az utolsó percig, azaz 2013 végéig tarthat. Mint Gráf József agrárminiszter az ülés után hétfőn este elmondta: magyar szempontból a lényeg az lenne, hogy megmaradjon a jelenlegi méretű forrás az uniós büdzsében, s a közös agrárpolitikán belül továbbra is a közvetlen támogatások uralják a rendszert, nem pedig a vidékfejlesztés, amiben megjelenik a nemzeti hozzájárulás is, vagyis nőhetne a különbség gazdagabb és szegényebb országok között az EU-ban.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu