Legyünk a zöldség és gyümölcs országa!

Megreformáltatná az új kormánnyal a gazdasági rendszert a FruitVeB, szerintük csak így biztosítható, hogy a magyar zöldség- és gyümölcságazat versenyképessé váljon. A szervezet javaslatait a politikai felelősökhöz is eljuttatja.

GazdanetIlijin Kinga2010. 05. 16. vasárnap2010. 05. 16.

Kép: málna szüret

Legyünk a zöldség és gyümölcs országa!
málna szüret

Nem akármilyen aktahalmaz várhatja a pénteken hivatalba lépett kormányt, legalábbis ha az elmúlt hetek híreiből indulunk ki. Számtalan szervezet, mozgalom, érdekképviselet jelezte ugyanis, hogy összegyűjtötték elképzeléseiket az általuk képviselt terület jövőjéről, s a javaslatokat eljuttatják az újonnan beiktatott döntéshozóknak. Ebbe a sorba állt most be a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, vagyis a FruitVeB: ügyvezető igazgatójuk, Mártonffy Béla fejtette ki az MTI-nek, hogy az új kormánytól várják az ágazat versenyképességének visszaállítását.

A termelői értékesítő szervezetek, vagyis a tészek főbizottságának legutóbbi ülésén foglalták össze az igazgató által ismertetett javaslatokat, melyek végső soron a gazdasági feltételek átalakítását kérik a kormánytól. Ennél konkrétabb javaslatokkal is előálltak ugyanakkor: adócsökkentést szeretnének, különös tekintettel az élelmiszerek áfájának mérséklésére, javasolják az erőteljesebb fellépést a feketegazdasággal szemben, mely az ágazatban állításuk szerint 30-40 százalékos, de szükség lenne az import szigorúbb ellenőrzésére is. A javaslatok közül nem maradhatott ki a bevezetése előtt és az óta is számos bírálatot kapott új alkalmi munkaerő-foglalkoztatási rendszer ismételt reformja, de Mártonffy kiemelt feladatnak tekinti a bürokrácia csökkentését is.

A szakember az MTI-nek nyilatkozva azt is kifejtette, hogy a versenyképességhez véleményük szerint a versenytársakéhoz hasonló gazdasági feltételek szükségesek. Az európai uniós versenyképesség kapcsán megjegyezte, hogy a hazai zöldség- és gyümölcstermelés legalább 40 százalékát a tészeknek kellene adniuk, miközben ez az arány jelenleg csak 18-20 százalékos. Ehhez azonban az igazgató szerint arra volna szükség, hogy magyar feldolgozók létesüljenek, esetleg a bezártak újraindításával - ennek költsége ugyanakkor több milliárd forintban mérhető. A beruházásra Mártonffy szavai alapján mégis szükség volna, mert jelenleg a feldolgozók és hűtőházak nagy része külföldi tulajdonban van, s a tulajdonosoknak így nem kifejezetten érdeke a magyar termelés fejlődésének elősegítése.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek