A biztonságos ételért tüntettek

Gazdatüntetés volt tegnap Észak-Olaszországban a biztonságos élelmiszerekért. A demonstrációra a nemrégiben hazánkba is eljutott kékülő mozzarella miatt került sor.

GazdanetIlijin Kinga2010. 07. 07. szerda2010. 07. 07.
A biztonságos ételért tüntettek

Német importból származott a Pseudomonas baktériummal fertőzött mozzarella sajt, mely körülbelül két hete tűnt fel az élelmiszer-ellenőröknek, mivel a levegővel érintkezve kékes árnyalatúra színeződött. Nálunk nem okozott különösebb botrányt az eset, arról sem tudunk, egyáltalán vettek-e idehaza a fertőzött sajtból. Annál nagyobb felháborodást keltett az ügy az olaszoknál, ahol először tűnt fel a kékülő tejtermék. Olaszországban nemzeti étel a mozzarella, évente 164 millió tonnányit fogyasztanak belőle.

A sajtok már lekerültek a polcokról, mire az észak-olasz – az Alpok legelői közelében élő – gazdák megszervezték tüntetésüket az élelmiszer-biztonságért. A termelők a rossz minőségű import élelmiszer veszélyeire hívták fel a figyelmet. E kérdés gyakran előkerül, ha valahol a fertőzött mozzarellához hasonló kétes étel kerül a kereskedelembe, de az ügy általában akkor vált ki komoly felháborodást, ha a termék az Európai Unión kívülről érkezik. Ugyanis ilyenkor a legnagyobb a veszélye annak, hogy a nem az uniós standardok alapján előállított élelmiszerbe a közösségen belül nem kívánatos összetevő kerül – legalábbis a közvélekedés szerint.

Az unión belüli és azon kívülről érkező fertőzött élelmiszerek közt ugyanakkor nem egyértelmű az utóbbiak túlsúlya – sugallja az élelmiszer-riasztásokat összegyűjtő Kétes Áruk weboldal archívuma. Csak a legutóbbi néhány nap termését áttekintve találunk dániai hínár-kivonatot, német sertéshúst, ír vörös algát, spanyol gombát és szlovén tejet is az unióban feltűnt problémás kínai mogyoró, indiai szerecsendió, török kajszi, pakisztáni borecet és thai bazsalikom mellett. Igaza lehet tehát az olasz gazdáknak: nem csak arra kell figyelnünk, hogy Európán kívülről mi kerül a tányérunkba, mert a tagállamokban is könnyen hiba csúszhat a gépezetbe. Talán csak arra nem gondoltak az olasz termelők, hogy az ő hazájuk is hibázik olykor. a Kétes Áruk adatai szerint legutóbb például E-coli baktériumot találtak egy Olaszországból származó kagylószállítmányban.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek