Felszámolás vagy megegyezés? – ez a kérdés Bábolnán

Holnap írták volna alá és tartottak volna sajtótájékoztatót az egyik legnagyobb agrárcég, az IKR Zrt. és hitelezői közötti megállapodásról, de a Raiffeisen Bank Zrt. nem várta ki e határidőt és már korábban felszámolási eljárást kezdeményezett az integrátorral szemben.

Gazdanet2010. 07. 25. vasárnap2010. 07. 25.
Felszámolás vagy megegyezés? – ez a kérdés Bábolnán

Felszámolási kérelmet nyújtott be július 7-én a Komárom-Esztergom megyei bírósághoz az IKR ellen a Raiffesen Bank Zrt. – közölte az agromonitor.hu érdeklődésére Szaxon J. Attila. A bank egy nappal azelőtt kezdeményezett felszámolást, hogy az IKR-t finanszírozó hat pénzintézet – a Raiffeisen mellett a CIB, az Erste, a K&H, az OTP és az MKB – aláírt volna egy részvényóvadéki szerződést, amely a vállalat további finanszírozásának feltétele lett volna.

A vezérigazgató szerint a Raiffeisen úgy hozta meg döntését, hogy nem konzultált a többi bankkal. Az elhatározás indokaként pedig azt jelölte meg, hogy az IKR-nél „nem látta a második fél éves cash flow alakulását”. A vállalat számára az indoklás azért is érthetetlen, mert a bank folyamatosan vizsgálta a társaság pénzügyi helyzetét – tette hozzá Szaxon J. Attila.

Az IKR Orbán Viktor miniszterelnökhöz és a PSZÁF-hoz fordult és „feljelentette” a magyar leánycéget a Raiffeisen bécsi központjában is – közölte a vezérigazgató. Az elmúlt napok eseményei után ugyanakkor az ügyben hétfőn megoldás születhet, mivel a bankok várhatóan aláírják a már említett, július 8-ra kidolgozott részvényóvadéki szerződést.

Erre azért van szükség, mert a hat bank az IKR-részvények 75 százalék plusz egy szavazatnyi hányadát kérte biztosítékként ahhoz, hogy életbe léphessen a vállalat további finanszírozásának alapjául szolgáló, még május 13-án aláírt moratóriumi megállapodás. Ez utóbbi egyébként csaknem másfél éves előkészítés után született meg. A huzavona miatt ugyanakkor az IKR banki hitelszerződései mára lejártak.

A részvényóvadéki szerződés szentesítése úgy válhat lehetővé, hogy a dokumentum a Raiffesen kérésére néhány témában kiegészül – mondta Szaxon J.Attila. Eközben az IKR-rel már korábban tárgyalásokat kezdett nemzetközi Agrofert csoport – amely a szlovákiai Duslo műtrágyagyárat is működteti – szándéknyilatkozatot adott arról, hogy változatlanul hajlandó befektetni a vállalatba és kész részt vállalni a finanszírozásában is. Az IKR a befektetési elképzelésekről az Agrofert mellett magyar és orosz társaságokkal, illetve több terménykereskedő céggel is tárgyal – állapította meg a vezérigazgató.

Korábbi közlések szerint a vállalat részben egy „felelőtlen” banki ügylet, részben pedig a biodízelpiaci események miatt szenvedett több milliárdos veszteséget 2008-2009-ben. Utóbbihoz hozzájárult, hogy a nemzetközi olajárcsökkenés nyomán a biodízelüzemek kevesebbet fizettek a repcéért, miközben az IKR-nek az alapanyagot a leszerződött magasabb árakon kellett megvennie a termelőktől.

A társaság most legalább 4-5 milliárd forint külső forrás bevonására törekszik, normál működéséhez pedig 22-24 milliárd forintos banki hitelre lenne szüksége. A pénzintézetek ugyanakkor a 2009/2010-es gazdasági évben az utóbbi összeg felével finanszírozták a céget. A társaság a nehézségek miatt az idén 70-80 milliárd forintos árbevételre számít, míg tavalyi forgalma 100 milliárd forint feletti volt.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek