Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ismét sárgába borulnak a táblák: megkezdődött a napraforgó virágzása. Más területeken pedig a kukorica kezdi hányni címerét. Az elmúlt hónapok időjárása azonban nem múlt el nyomtalanul. Sok helyen a tervezett vetésterület 10-20 százalékán nem voltak képesek vetni, hasonló arányban pedig az ár- és belvizek okoztak pusztítást. (Borsodban egyharmadnyi ez az arány.) Jelenleg pedig a gyomok, a kórokozók, kártevők ellen kellene védekezni, de sok helyen nem lehet rámenni a földekre – olvasható a portálunkhoz eljuttatott agrárkamarai felmérésben.
Országos szinten komolyabb károkat okozott az időjárásban az elmúlt hónapok időjárása. A termőterület a tervezettnél sokkal kisebb maradt – átlagosan 10 százalékkal az elmaradás, ami a két növénynél 100-150 ezer hektárt jelent -, mert sok helyen egyszerűen nem lehetett vetni a vízborítás, a felázott talaj miatt. Másutt a vetés után árasztotta el a napraforgó és kukoricatáblákat a bel- és árvizek. A Magyar Agrárkamara adatai szerint országos szinten az 560 ezer hektárra tervezett napraforgó-vetésekből 9, az 1,2 millió hektárnyi kukoricából több mint 11 ezer hektár már kipusztult. Az összes vízborításos terület a két növény esetében megközelíti a 40 ezer hektárt.
Ennél is nagyobb gond, hogy az elmúlt hetekben a vízzel nem borított területeken sem lehetett elvégezni a növényvédelmi munkákat a felázott talajok miatt. A táblák igen vegyes képet mutatnak: ahol nem volt vízborítás, a talajok nem telítődtek vízzel, ott szép a napraforgó, a kukorica, ahol a kelleténél több volt a víz, ott vagy kipusztultak a növények, vagy jelentősen elmaradtak fejlődésükben. Emiatt a növények egy része már virágzik, illetve címert hány, mások még csak éppen fél méteresek.
Már ahol kilátszanak a gazból. Talán a gyomosodással lesz a legnagyobb gond az idei napraforgó és kukorica termesztésben, mert a sok eső miatt az időben kijuttatott gyomirtószert kimosta a talajból, máshol pedig a permetezőgépekkel rá sem lehetett menni a táblákra. Hasonló okok miatt a napraforgók jelentős hányadában már gombás fertőzések – például a diaporthe, sclerotinia - terjednek, melyek szabad utat adnak más kórokozóknak és kártevőknek.
A Magyar Agrárkamara felmérése szerint az időjárás által leginkább sújtott megyékben a következő a helyzet:
Bács-Kiskun Megye
2010.május 05-től a rendkívüli időjárás miatt az időszerű munkálatok elvégzését a termelők nem tudták elvégezni, így például Kiskunmajsa térségében a napraforgó vetőmag 15%, a takarmány kukorica 30%, a silókukorica 25% nem került a talajba. Az elvetett napraforgó területből a belvíz 50%-os kipusztulást okozott e térségében, míg a szemes és siló kukorica növénynél a belvíz okozta kár 40%.
Kiskunfélegyháza térségében például a növénypusztulásnál nagyobb területen jelent gondot, hogy a növényápolási, növényvédelmi munkákat nem, vagy csak korlátozottan tudják a gazdák végezni, mivel a vízzel telített talajok géppel nem járhatóak.
Ugyanakkor a vízzel nem érintett területek növényállománya kifogástalan, fejlettsége az időszaknak megfelelő.
Pest megye
A szélsőségesen csapadékos tavaszi időjárás miatt a tervezett tavaszi vetési munkák mintegy 5%-át nem lehetett elvégezni. Tovább nehezítette a Duna ártérben és Dél-Pest megye egyes területein gazdálkodók helyzetét, hogy az elvetett területeken a belvíz miatt a napraforgó és kukorica 1-5%-a kipusztult.
A belvíz borítottság Pest megye területén már nem jelentős, de a talajok vízzel való telítettsége még mindig igen magas. Emiatt a vetésterületnek csak 80-85%-a művelhető földi géppel. A növények fejlettségi állapota a korábbi évek azonos időszakához viszonyítva egy-két héttel van elmaradva.
Borsod-Abaúj-Zemplén megye
Az ár- és belvíz a kukorica és napraforgó-vetések közel kétharmadát érintette, a várható kipusztulás nagyságrendje elérheti a vetett terület 1/3-át. Emellett a kukorica és a napraforgó esetében kb. 8-10 ezer hektáron maradt el a két kultúra vetése. A táblák jó része ma sem járható gépekkel, így a gyomosodás és a gombabetegségek károsító hatása jelentős. A területek nagy részén még a tényleges kármegállapítás sem lehetséges, mivel a víz és a sár miatt megközelíthetetlenek.
Hajdú-Bihar megye
A megye 330 ezer hektárnyi szántóterületéből 22 ezer hektárt borított el a belvíz. Ebből 2,6 ezer hektár napraforgó, 3,5 ezer hektár kukorica.
Az átnedvesedett vetett terület nagysága 27-29 ezer hektárra tehető, ami gyakorlatilag azt jelenti, hogy meghiúsult a gyomirtás és a gombaölőszeres védekezés. A kukorica és napraforgó vetések gyomosak, a növényállomány heterogén. Táblán belül előfordul a 20-25 és a 160-180 cm-es növénymagasság, vagyis az úgynevezett együttvirágzás elmarad, ami a betakarítást fogja nehezíteni. A vízborítás miatt foltokban tapasztalható kipusztulás. A gyomosodás mértéke helyenként 60-70%-os. A jelenlegi nagy melegben terjednek a gombabetegségek, a védekezés szántóföldi géppel lehetetlen.
Somogy megye
Az ország kukorica vetésének tizede Somogy megyében található, nagyjából 102 ezer hektár. Az állomány 0,5 százaléka pusztul ki, a vetőmag 10-15 százaléka nem kelt ki, a növények 30 százaléka jó, 50 százaléka közepes, 20 százaléka gyenge fejlettségű.
Az esős időszakban a gyomosodás elindulása mellett a barkókár is jelentős kárt okozott. A táblák vízzel való telítettsége mutatja a növények sárgás színe (víz-levegő arány), ami a talaj 80-90%-os telítettségére utal. (kukoricánál 70-30 a jó) Az alapgyomirtásokat nem tudták elvégezni, a felülkezeléseket napjainkban végezték el, mely kb. 30 000 ha kukoricát érint.
A napraforgónál rosszabb a helyzet, mert az állomány 40 százaléka gyenge, 40 százaléka közepes és csak 20 százaléka jól fejlett.
Szabolcs-Szatmár-Bereg megye.
Az elvetett 54210 hektár napraforgóból kipusztult 1070 hektár. A vízkárok miatt elmaradt agrotechnikai munkák, valamint a vontatott kelés miatt jelentős a gyomosodás. A magasabb fekvésű homokos területeken lehet megfelelő állapotú állományokkal találkozni.
A 94342 hektár kukorica vetésből 2370 ha kipusztult, de kb. 7800 ha túlnedvesedett, ami további veszteségeket okoz. A gyomosodás a kukoricára is jellemző.
A szántó területekből 17000 hektár belvizes és ennél valamivel nagyobb terület túlnedvesedett, valamint 8300 ha vetés már kipusztult. Eleve 6300 ha vetetlen maradt.
Csongrád megye
a megyében szinte nincs olyan terület, melyet ne sújtott volna vízkár. A csaknem 60 ezer hektárnyi kukoricából 42 ezer hektár átnedvesedett, 1450 kipusztult. A 26 ezer hektárnyi napraforgóból 900 hektár pusztult ki, 13 ezer hektárnyi az átnedvesedett terület. Ennél is nagyobb kárt okozott a jég: 2500 hektár napraforgó és 5100 hektár kukorica veszett oda.
A megyében a sár miatt csak egy hete indulhatott el az aratás, a növényvédelmi munkák elmaradtak, ami az érzékenyebb napraforgónál okoz gondot.
Zala megye
Az elvetett 49 ezer hektár kukoricából mintegy 160 hektár az a terület, ahol a belvíz, illetve pangó víz kárt okozott. Az elvetett 3600 ha napraforgó esetében 12 ha. Az említett két kultúra fejlettsége megfelelő, növényvédelmi gondok nincsenek. A vegyszeres gyomtalanítás nem mindenhol volt hatékony, ezért vagy meg kellett ismételni, vagy mechanikus úton távolították el a gyomnövényeket.
Jász-Nagykun-Szolnok megye
A napraforgó vetési szándék 78 408 hektár, ebből elvégzett munka 58 615 hektár, ez 75%-os teljesítés. Belvíz borítottság 2855 hektár, árvíz sújtott 1309 hektárt, vízzel telített (károsan felnedvesedett terület) 11 550 hektár.
Kukorica (szemes, siló, hibrid) vetési szándék 59 593 hektár volt, ebből elvégzett munka 41 478 hektár, ami csupán 70%-os teljesítés. Belvíz borítottság 2700 hektár, árvíz 1112 hektár, vízzel telített (károsan felnedvesedett terület) 7095 hektár.
Részletesebb növény-egészségügyi helyzet:
Az érzékeny napraforgó fajták kitettek a gombafertőzéseknek, de ahol sikerült elvégezni a preventív kezeléseket, ott kellő védelmet nyújtanak a fejlődés hátralevő részére. A kukoricára nagyobb gondot fog okozni, hogy a kukoricabogár lárvakártétel a növények gyökerén látványos. A felszabdalt tulajdoni szerkezet, A kis táblák vegyes állapotúak: sok helyen elmaradt a talajfertőtlenítés, így a bogarak nagy része megmaradt, s e területekről terjed át azokba is, ahol volt megelőző kezelés. Mivel a rovar nagy területeken átmigrál, illetve az ellenük való védekezés ma Magyarországon még nem nyer akkora prioritást, mint az szükséges lenne, így a megjelenő virágzatok komoly veszélynek vannak kitéve, mely a szemkötődés elmaradását okozza majd, illetve a termésátlagok csökkenését. A kukoricamoly szintén jelentkezik és a barkóval is számolni kell. A jelenlegi hibrid fajták az eddigi években bizonyítottak a fuzárium, üszög stb. „standard” gombás fertőzésekkel szemben, az időjárás milyensége fogja meghatározni az esetlegesen szükséges védekezéseket ellenük, de a jelenlegi prognózisok nem utalnak ezek bekövetkezésére.
Mindez az árakban is megjelent már, illetve az őszi betakarításra biztosan érezhetőek lesznek. A kukorica termelői ára jelenleg kb. 35 000-37 000 Ft körül mozog, a határidős jegyzések pedig szeptemberre 39 000 Ft-on, novemberre pedig 37 000 Ft-on állnak. Ugyanez a napraforgó esetében 85 000 Ft körül mozog, a határidős jegyzések októberre és novemberre 81 500 Ft-on, decemberre pedig 82 000 Ft-on állnak.
Országos adatok
| Belvízzel borított terület (ha) | Árvízzel borított terület (ha) | Összes vízborítás (ha) | Vízborítás miatt kipusztult terület (ha) | Vetésterület (ezer ha) |
napraforgó | 13 497 | 2 775 | 16 272 | 9 005 | 560 |
kukorica | 18 496 | 3 420 | 21 916 | 11 136 | kb. 1 200 |
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu