Itt az új földpiaci szabályozás!

A parlament tegnap elfogadta az új földjogi szabályokat. Ezzel alapvetően változhat a birtokpolitika Magyarországon. Az állam minden földre ráteheti a kezét, persze nem ez a cél, hanem a zsebszerződések kivédése, a spekuláció visszaszorítása. A másik oldalról a kis és kezdő gazdálkodók, családi gazdaságok földdel történő ellátása várható.

Gazdanet2010. 07. 23. péntek2010. 07. 23.
Itt az új földpiaci szabályozás!

Várhatóan már szeptember elsejétől ismét az agrárügyekért is felelős vidékfejlesztési miniszter felügyeli a Nemzeti Földalap (NFA) működését, valamint miután a parlament elfogadta a Nemzeti Földalapról szóló törvényt, az állam az eddiginél aktívabb szereplőjévé válik a magyar földpiacnak. Az Országgyűlés 320 igen és 33 nem szavazattal fogadta el csütörtök este a Nemzeti Földalapról szóló törvényjavaslatot.

Az állam első helyen saját magát jelölte meg az elővásárlási és a földhaszonbérleti jog gyakorlójának – olvasható az MTI jelentésében. Így a törvény megfogalmazása szerint a tulajdonában lévő termőföldvagyonnal a magyar állam ésszerűen, és a maga által meghatározott birtokpolitikai céloknak megfelelően tud majd gazdálkodni. Azaz minden Magyarországon zajló földügyletbe aktív szereplőként léphet be, amennyiben érdekei megkívánják.

Termőföld vagy tanya eladása esetén - ha a törvény másként nem rendelkezik - elővásárlási jog illeti meg a piac szereplőit az alábbi sorrendben: a magyar államot a Nemzeti Földalapról szóló törvényben foglaltak szerint; a helyben lakó haszonbérlőt, a felesbérlőt és részesművelőt; a helyben lakó szomszédot; a helyben lakót; valamint a haszonbérlőt, a felesbérlőt és a részesművelőt.

Ezáltal - az elképzelések szerint - nemcsak azoknak a földtulajdonosoknak, illetve bérlőknek, valamint gazdálkodóknak lesz képes tevőlegesen is segítséget nyújtani, akiket a birtokpolitikai célok előnyben részesítenek - kisvállalkozások, családi birtokok és egyéni gazdálkodók - hanem figyelhet a termelést biztosító és befolyásoló ökológiai feltételekre, valamint a gazdaságosság és jövedelmezőség szempontjainak érvényesülésére is a földhasznosításban.

Erre az ad lehetőséget, hogy a Nemzeti Földalap - a kincstári vagyon részeként - az állam tulajdonában lévő termőföldek, mező- és erdőgazdasági művelés alatt álló belterületi földek, valamint a mező- és erdőgazdasági tevékenységet szolgáló vagy ahhoz szükséges művelésből kivont földterületek összességét jelenti.

A földalap rendeltetése a törvényi elvek alapján egyebek mellett a működőképes családi gazdaságok kialakulásának elősegítése; a földárak és -haszonbérletek alakulásának befolyásolása; a birtokösszevonási célú, valamint állattenyésztő telepek működését biztosító önkéntes földszerzéshez szükséges termőföld biztosítása, valamint a szociálisan hátrányos helyzetű rétegek megélhetésének elősegítése.

Az NFA működése felett a magyar állam nevében a tulajdonosi jogokat és kötelezettségeket az agrárpolitikáért felelős miniszter, a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet útján, annak közbeiktatásával gyakorolja. A Nemzeti Földalappal kapcsolatos polgári jogviszonyokban az államot az NFA képviseli.

Az NFA a Nemzeti Földalapba tartozó földrészleteket nyilvános pályázat vagy árverés útján történő eladással, haszonbérletbe adással, vagyonkezelésbe adással, valamint cserével hasznosítja.

A termőföldről szóló törvény alapján az államot megillető elővásárlási jogot a termőföldre vonatkozó elővásárlási és előhaszonbérleti jog gyakorlásának részletes szabályairól szóló rendeletben meghatározott módon az NFA gyakorolja - tartalmazza a NFA törvény.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek