Kimenekülhet a csődhelyzetből az IKR

Bankok szorításába került az egyik legnagyobb mezőgazdasági integrátor cég, az IKR Zrt. Majdnem felszámolási eljárás indult ellene, de a helyzet csak akkor lesz megnyugtató a bankok számára, ha megvalósul a kért 3 milliárd forintos tőkeemelés.

GazdanetPethes József2010. 07. 29. csütörtök2010. 07. 29.
Kimenekülhet a csődhelyzetből az IKR

Az IKR-t komoly pénzügyi veszteségek érték, egyrészt a Kereskedelmi és Hitelbank egyik terméke, a profitmax miatt, melyet 2008-ban, közvetlenül a forint mélyrepülése előtt ajánlottak fel nekik. Ezen 3,8 milliárd forintot buktak, amit jelentettek is a pénzügyi felügyeletnek, és később a bankot emiatt megbüntették. A másik nagy veszteség akkor érte az IKR-t, amikor magas áron felvásárolták a repcét, és a termésre le is szerződtek a biodízel üzemekkel. Néhány hónappal később a repceárak lezuhantak, az üzemek nem akartak fizetni, ami miatt 1,5 milliárd forint veszteségük keletkezett.

Szaxon J. Attila vezérigazgató elmondása szerint ezután nagyon nehéz helyzetbe kerültek, ugyanis a velük kapcsolatban álló hat bank (CIB, Raiffeisen, K&H, OTP, MKB, Erste) feltételekhez kötötte a cég finanszírozását, moratóriumi megállapodás keretében óvadékot kértek, méghozzá az IKR részvényeinek 75 százalékára. De mielőtt ezt aláírták volna, a Raiffeisen felszámolási eljárás megindítása iránti kérelmet nyújtott be az IKR ellen, úgy, hogy a többi bankkal nem is egyeztetett. Ezzel csődhelyzetbe sodorta a céget. Néhány napja azonban fordulat állt elő az ügyben, a bankok leültek tárgyalni, aminek hatására a Raiffeisen visszavonta felszámolási kérvényét, de a hat bank továbbra is igényt tartanak a részvényóvadékra, és azt kérik a cégtől, hogy 3 milliárd forintos tőkeelemelést hajtson végre.

Szaxon J. Attila elmondta, hogy máris vannak érdeklődők, ígéretes például a prágai székhelyű Agrofert-csoport. A vezérigazgató szerint mindezek gondok ellenére partnereiknek nem kell elbizonytalanodniuk, továbbra is megelőlegezik nekik a termelést, mostanában pedig javában zajlik a termények felvásárlása. Eddig 1,5 milliárd forintnyi repcét és félmilliárd forintnyi kalászosért fizettek, de a gabona java még hátravan. A bankok által okozott kalamajka pedig arra készteti őket, hogy a jövőben újragondolják, hogy mely pénzintézetekkel folytatják tovább a munkát. Szaxon Attila szerint a bankoknak végre azt kellene csinálniuk, amit tényleg a dolguk: tisztességesen hitelezzenek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek