Mibe kerül a kenyér tíz év múlva?

Olcsóbb, mint 2007-2008-ban, de drágább, mint az ekkor bekövetkezett árrobbanás előtt - így alakulnak az élelmiszerárak az OECD szerint a következő évtizedben. A mezőgazdaság fejlődése lelassul, a termelés és a fogyasztás a fejlődő országokban növekszik majd igazán.

GazdanetIlijin Kinga2010. 07. 05. hétfő2010. 07. 05.
Mibe kerül a kenyér tíz év múlva?

Lassan kilábalunk a válságból – hallani mindenhonnan a pozitív hangokat. Visszakapjuk a munkahelyeket, újra lesz fizetés, abból vásárolni tudunk, így a világpiac is felpörög. Életszínvonal-növekedésre számíthatnak a fejlődő országok is, többet fognak keresni, képzettebbek lesznek és egyre többen élnek majd városokban. Mindez a világ élelmiszerfogyasztására is hat majd:: a korábban éhező vidékeken is egyre többen engedhetik meg maguknak, hogy jóllakjanak. Nem csak a kereslet, de a termelés növekedése is itt lesz a legjelentősebb – áll a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) jelentésében, melyet az Agrár Európa hírlevél ismertet. Bár a mezőgazdasági termelés a szegényebb országokban növekszik a leginkább, a legnagyobb ellátók mégis a fejlett OECD-államok maradnak. A jelentés szerint 2019-ben ezek exportálhatják a búza 52, a takarmánygabona 58, a sertéshús és vaj 80-80, az egyéb tejtermékek 65-74 százalékát.

Amikor a gazdasági válság kitört, hirtelen megnövekedtek az energiaárak, az elmúlt években több volt az élelmiszer-biztonsági botrány, a pénzügyi visszaesés sújtotta államok a saját piacaik védelmében több importkorlátozást is bevezettek. Mindezek a folyamatok hatással voltak a mezőgazdaságra és az élelmiszerárakra is. A legtöbb élelmiszer drágul az 1997-2006 közti évtizedhez képest. A búza és a tejtermékek ára 15-40 százalékkal kúszik feljebb, de többe kerül majd a cukor is. A takarmányárak növekedése, a kisebb kínálat és a fejlődő országokban gyakoribbá váló húsfogyasztás alapvetően drágítja az állati eredetű élelmiszereket a következő évtizedben. Ugyanakkor a sertéshús ára – a növekvő brazil és kínai termelés miatt – nyomott maradhat.

Az OECD a bioüzemanyagokra is kitér, bár nem bocsátkozik találgatásokba. A támogatások, a megújuló energiák harmadik generációs termelése és a kőolaj ára is befolyásolhatja a piaci árat, ami így gyakorlatilag kiszámíthatatlan. Az azonban borítékolható, hogy a bioüzemanyagok iránti igény miatt keresettebbek lesznek a gabonafélék, az olajnövények és a cukor is. Semmit se vegyünk ugyanakkor készpénznek – hívja fel a figyelmet a jelentés. Elég egy előre kiszámíthatatlan, rendkívüli esemény, s az előrejelzés alapjaiban borulhat fel.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek