Régen nem volt ilyen hosszú az aratás!

A vártnál alacsonyabbak a hozamok, de a hazai igényt biztosan kielégíti majd az idei gabonatermés. Az árak egyelőre rendben vannak, a termelőknek most nagyobb gondot okoz a támogatások hiánya és a néhol még mindig felázott földek.

GazdanetIlijin Kinga2010. 07. 15. csütörtök2010. 07. 15.

Kép: Szentes, 2009. június 05. Aratás, búza, kombájn. Fotó. Ujvári Sándor

Régen nem volt ilyen hosszú az aratás!
Szentes, 2009. június 05. Aratás, búza, kombájn. Fotó. Ujvári Sándor

Az őszi árpa 87, a repce 64, a búza 12 százalékát aratták le az országban a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSzH) eddigi legfrissebb közzétett adatai szerint. A fenti növények mindegyikének alacsonyabb az átlagos hozama a korábban becsültnél – igaz, ez nem egyenletesen oszlik el. Azokon a területeken, ahol az időjárás nagy pusztítást végzett, rendkívül alacsonyak a hozamok, míg máshol akár az átlagosnál több termés is lehet.

A kulcskérdést persze a valamivel több mint egymillió hektáron termő búza jelenti. Az aratás jelenlegi állásánál 4 tonnás a hektáronkénti termésátlag, de a becslések szerint ez még lejjebb csúszik: összesen 3,5-4 millió tonnát lehet majd betakarítani, szemben a tavalyi 4,4 millió tonnás terméssel, ami egyébként is bőven átlag alatti volt. A betakarított mennyiségnek egyharmada lehet kenyérgabona, harmada euro-búza és harmada takarmányminőség – legalábbis Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke így becsüli. Czerván György agrárgazdasági államtitkár szavai szerint a betakarított termés nagy része takarmányminőségű lesz. Holott más években pont fordított az arány. Magyarországon 1,3 millió tonna a szükséglet az érkezési gabonára és 800 ezer és egymillió tonna közti takarmánybúza fogy, így a termésből a hazai igényeket minden bizonnyal ki lehet majd elégíteni, s exportra is marad még a búzából.

Az árakat illetően nagyon vegyesek az információk. Az árpáért a különféle beszámolók szerint 22-28 ezer forintot, a búzáért 30-38 ezer forintot adnak tonnánként. Az egy hónappal ezelőtti felvásárlásokhoz képest most jóval többet kell adni a kalászos gabonáért, ami részben a világszerte jelentkező alacsonyabb termésátlagnak köszönhető, és a termelők további emelkedést is várnak. Vancsura József ugyanakkor arra figyelmeztet: korai még hosszú távú következtetéseket levonni az árakból, hiszen ezek többnyire kisebb tételben, elszórtan eladott gabonaszállítmányokra vonatkoznak. Az árakat az óbúza is befolyásolja, ennek mennyiségéről azonban nincsenek friss és hiteles információk, csak annyi tudható, hogy egy hónapja még egymillió tonna tavalyi termény volt a magtárakban.

A Szabad Föld Online információi szerint ugyanakkor a fokozódó export miatt az elmúlt két hónapban annyi búza hagyta el az országot, hogy augusztusra, az aratás végére normális átmenő készlet, azaz 500-600 ezer tonna körüli tavalyi termés marad csupán a magtárakban.

A sok helyen még mindig megközelíthetetlen táblák miatt hosszú, elhúzódó aratásra kell számítani, azaz legalább augusztus első feléig nem állhatnak le a kombájnok – mondja Czerván György. A gazdák a viharos időjárás miatt igencsak megszenvedik ezt a szezont, ráadásul a károk minden bizonnyal a következő néhány évben is éreztetik még hatásukat. A kárenyhítéshez nagy szükség volna a támogatásokra. Ami az Európai Unióból érkező segítséget illeti, Fazekas Sándor agrárminiszter már megtette a szükséges lépéseket az előrehozott kifizetés érdekében, de hiába kapják meg – októberben vagy decemberben – a területalapú támogatást a gazdák, ez önmagában nem oldja meg problémáikat. Czerván György azt ígérte: a hét végén egyeztet az érintett pénzintézetekkel. Ha sikeresek lesznek a tárgyalások, akkor a meglévő hitelek átütemezésével, új hitelekkel és kamattámogatással próbálnak segíteni a bajba jutott gazdáknak. Utóbbival egy gond lehet, hogy annak részleteit egyeztetni kell Brüsszellel és csak akkor adható, ha abba az unió is beleegyezik. Ez viszont megint több hónapos, minimum fél éves tárgyalássorozatot jelent.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek