Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Beköszöntött a nap, amit sok polgártársunk várt már, és amitől sok szakmabeli tartott. Hétfőtől, aki szeretné, kitisztogathatja a főzőüstöt, beleöntheti a már várakozó cefrét, készülhet a párlat, főhet a pálinka.
Helyesbítenénk is, rögtön az elején: nem pálinka az, amiről itt szó van. Amióta jellegzetes italunk eredetvédelmet kapott, nem lehet akármit pálinkának hívni, így nem érdemli ki a nevet az otthon főzött párlatok nagy többsége sem. De akár pálinkának hívjuk, akár párlatnak, a lényeg, hogy szeptember 27-étől szabadon készíthető. Mielőtt belevágnának a főzésbe, olvassák át még egyszer a szabályokat!
A magánszemélyek pálinkafőzése hétfőtől kétféleképpen lehetséges. Készülhet a párlat magánfőzésben vagy bérfőzdében, de egy háztartásban élők egy évben csak az egyik lehetőséget választhatják. Az egyszerűbb és kevesebb gonddal járó kétségkívül a bérfőzetés, ami 50 liter 86 százalékos párlat készíttetése esetén még adómentes. Az italmennyiség és az alkoholfok kapcsolata fordított arányosságban függ össze, így az adómentes mennyiséget könnyedén kiszámolhatjuk a mennyiség és az alkoholfok szorzatából: az 50 liter 86 fokos pálinka 86 liter 50 fokos vagy 100 liter 43 fokos párlatnak felel meg. Ha ennél többet főzetnénk, akkor meg kell fizetnünk a jövedéki adót, ami ebben az évben 1380 forint egyliternyi 50 százalékos párlatra.
Ha a magánfőzés ötlete jobban lelkesít, akkor több szabályt kell ismernünk. Ugyanúgy, mint a bérfőzésnél, egy háztartásban legfeljebb évi 50 liter 86 százalékos párlat készíthető adómentesen. A pálinka 18. évét betöltött magánszemély saját gyümölcséből készülhet – akár termelte, akár vásárolta a szóban forgó gyümölcsöt az illető. Az így főzött mennyiséget kizárólag személyes fogyasztásra használhatjuk fel.
Aki ennél többet főzne, netán el is adná a párlatát, annak három nappal előre be kell jelentenie a készítést a vámhatóságnál. Ebben az esetben ugyanannyi jövedéki adó terheli az italt, mint amennyit a kereskedelmi főzdék is fizetnek. Az értékesítés legfeljebb két literes, zárjeggyel ellátott palackokban történhet, és nem is akárki adhatja el a párlatát: csak kistermelők, saját gazdaságuk helyén folytatott vendéglátás, illetve falusi szálláshely szolgáltatás keretében. Fontos tudni, hogy ha eladásra szánjuk is házi pálinkákat, legfeljebb 200 liter tiszta szesznek megfelelő mennyiséget főzhetünk évente.
A főzés maximum 100 literes lepárló berendezésben történhet. Ezt nem kell ugyan bejelenteni a vámhatóságnak, de a szabályok kikötik, hogy lepárló berendezést gyártani és értékesíteni csak a VPOP engedélyével lehet. Fogalmazzunk egyszerűen: a házilag készített főzőüstök használata továbbra sem engedélyezett. Kérdés, hogy lebukik-e, aki mégis ilyesmit használ. Nos, a vámhatóság pálinka-ügyben kiadott közleménye alapján csak a jövedéki szabályok betartását fogják ellenőrizni. Felbukkanhatnak ugyanakkor a házi használatra szánt párlatok főzésénél is, mivel a jövőben is feladatuk a közérdekű bejelentések kivizsgálása.
A magánfőzéshez biztonságosan használható üstökkel a Szabad Föld Online korábbi cikke foglalkozott.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu