Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Légi felvételek készítésére írt ki közbeszerzést a Földmérési és Távérzékelési Intézet, a fotókkal az állami tulajdonú földterületet szeretnék felmérni. A projektre ugyanakkor – sajtóértesülések szerint – aránytalanul sok pénzt szánnak, ráadásul a feltételek is személyre szabottak. A vidékfejlesztési tárca közleményben reagált.
Kép: Térképek, légifotók Domaszéki földügyek, a telkek határai papíron méterekkel arrébb vannak, mint a valóságban, térképek 2009.08.13. fotó: Németh András Péter, Fotó: Photographer: Andras Peter Nemet
Szűk határidővel, nettó 4,8 milliárd forint értékben írt ki gyorsított tárgyalásos közbeszerzést a Földmérési és Távérzékelési Intézet (Fömi) légifotók és ortofotók készítésére. A felvételek célja, hogy azokkal felmérjék és nyilvántartásba vegyék az állami tulajdonú földeket a kormány által meghirdetett Országleltár keretein belül. A felhívás a hivatalos és az európai uniós közbeszerzési értesítőkben jelent meg, s több pályázati feltételt is tartalmaz. Ezek közt szerepel például, hogy a pályázó cégeknek az elmúlt három üzleti évben pozitív mérleggel és legalább 1,5 milliárd forintos bevétellel kell rendelkezniük, nagyrészt földmérési és térképészeti tevékenységből.
Ezeknek a feltételeknek azonban Magyarországon csak egyetlen cég felel meg az ágazati statisztikák szerint – írja az Index.hu. A lap szerint egyedül a Geodézia Zrt. ért el az utóbbi három évben 2 milliárd forint körüli árbevételt, a többi hasonló profilú cég legfeljebb 1 milliárd körül teljesített. A szűk, alig másfél hetes határidő is azt sugallja, hogy a közbeszerzés kiírói egy konkrét cég malmára akarták hajtani a vizet. Az Index.hu szerint gyanús az is, hogy a Geodézia Zrt. korábbi igazgatósági tagjai közül kettő is magas pozícióba került a kormányváltáskor: egyikük a légifotózást megrendelő Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára, másikuk a közbeszerzést kiíró és a feladatokat kordináló Fömi főigazgatója lett.
A szűk határidőre a Fömi szolgált magyarázattal: szerintük csak így teljesíthetők a tárca által szabott határidők. Fazekas Sándor miniszter utasításában ugyanis a légifotók készítésének határidejét május 15-ben, az ortofotókét július 15-ben határozta meg. Az Index.hu szerint ugyanakkor nem csak a közbeszerzés kiírásának módja, de annak árszabása is gyanús. A lap információi szerint 2008 és 2010 között már készültek egy légi felvételek a 93 ezer négyzetkilométeres ország területének nagy részéről, körülbelül 70 ezer négyzetméterről. A nemrégiben lezárult fotózást a Fömi 160 millió forint körüli összegért végeztette el egy megbízott céggel.
A vidékfejlesztési tárca – igaz nem jelezvén, hogy a megjelent hírekre reagál – kiadott egy részletes közleményt az ügyről. Ebben azt írják, hogy „a jelenlegi nyilvántartások nem naprakészek, nem teljes körűek, nem pontosak, az azokban szereplő adatok nem hitelesek…. Jelenleg az ingatlanvagyon nyilvántartás adatainak 20-30%-a hibás, mely a jogszerű vagyongazdálkodást ellehetetleníti. Ennek következménye, hogy például az állami termőföldekről mintegy 200 000 hektár hasznosítatlan, vagy kényszerhasznosítás alatt áll.” A kormány szeretné tételesen számba venni Magyarország vagyonát, és egységes, integrált nemzeti vagyon-nyilvántartást kíván bevezetni. Felkérte az érintett tárcákat, ahol ilyen jellegű nyilvántartási rendszerek vannak (pl. VM, NFM, HM, BM, NEFMI, illetve KSH), hogy hozzanak létre egy munkacsoportot.
Az Országleltár készítésének következő lépése is megtörtént, a Vidékfejlesztési Minisztérium Földmérési és Távérzékelési Intézete nemzetközi közbeszerzési pályázatot írt ki. A felhívás nagy felbontású digitális ortofotók elkészítésére, állami tulajdonban lévő, százezernyi termőföld ingatlan és a hozzájuk tartozó művelésből kivett területek helyszínelésére, jogi-mérnöki állapotfelvételre, ezekből vagyon-nyilvántartási adatbázisok előállítására szól. A feladat része a meglévő nyilvántartások rendezése is. Az Országleltár elkészítésének feladataira nettó 4,8 milliárd forintot állapított meg a VM.
A fentiek közül az egyik feladat az ország és az állami ingatanok teljes légi fotózása. Az eddig rendelkezésre álló légi fotókhoz (az előző évi MePAR-hoz) képest most négyszer akkora területről készítenek légi felvételt, kb. háromszor akkora pontossággal. Az elkészítendő légi felvételek száma várhatóan megközelíti a százezres darabszámot – olvasható a VM közleményében.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu