Százmilliárdokat nyerhetünk!

Százmilliárdokat nyerhet az ország, ha végre sikeres lesz az a közös fellépés, melyről a magyar legális élelmiszer-gazdasági szereplők a vám és Pénzügyőrség szakértői határoztak el. Az élelmiszerek feketepiaca 660 milliárdra becsülhető évente, ennek ötödét-negyedét teszi ki csak az elcsalt áfa!

GazdanetO. Horváth György2010. 11. 21. vasárnap2010. 11. 21.
Százmilliárdokat nyerhetünk!

Együttműködést kezdeményezett a Baromfi Terméktanács az adócsalások közös felderítésére a Vám és Pénzügyőrségnél (VP). Meghatározó agrárgazdasági szakmai szervezetek - Tej Terméktanács, Vágóállat és Hús Terméktanács, Fruitveb Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetsége, Gabonaszövetség - is csatlakoztak az ötlethez és speciális, belső szakmai információkkal látják el a hatóságot. Van is miért, hiszen 660 milliárd forintra becsülik az élelmiszerek feketepiacát, ennek ötöde-negyede az áfá-t, vagyis 120-165 milliárd forintot is kitesz. Emellett más adónemekből is nőhet a bevétel, a feketefoglalkoztatás mérséklése, legális munkahelyek megőrzése hasonló pozitívumokkal szolgálhat.

A szervezetek a napokban a VP-vel már megkezdték az egyeztetéseket, amelyekhez várhatóan csatlakozik a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM), a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) és a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal is.

A szakmai szervezetek szerint alapvetően saját piaci érdekeik miatt léptek, hiszen a feketepiac a legális szereplők üzleteit rontja, piacaikat veszi el. Egyes ágazatokban akár 30 százalékot is kitehet a feketegazdaság. S mivel a kormány nem hajlandó a gazdasági helyzet miatt a 25 százalékos áfakulcs mérsékelni, ezért a szervezetek úgy vélik, rövid távon az ellenőrzési hatékonyság javításával lehetne érdemi eredményeket elérni.

A VP-nek megvan a megfelelő ellenőrzési rendszere az általános áfacsalások kiszűréséhez, de az agrárgazdasági speciális esetekhez szakmai segítségre lehet szüksége, így a szervezetek a felderítési hatékonyság növelése érdekében konkrét információkat kívánnak nyújtani az egyes ágazatok termelési és forgalmazási sajátosságairól.

A Vám- és Pénzügyőrség bűnügyi szolgálata elsősorban az információcserében lát együttműködési lehetőséget, különös tekintettel a megelőzésre- mondta Sipos Jenő, a VP szóvivője. Az agrárgazdasági szervezetek tájékoztatása mind az elkövetői módszerek, mind az elkövetői körök megismerésében és körülhatárolásában előrelépést hozhat. Segítséget jelentene az is, ha konkrétan meg lehetne fogalmazni a jogi környezetre vonatkozó és a bűnmegelőzés céljait szolgáló módosítási igényeket is.

A VP szerint az agrárágazati csalásoknál és adócsalásoknál általában felmerül valamilyen agrárjellegű támogatás igénybevétele is. Ezért könnyíthetné a munkát, ha az információcsere fokozottabbá és speciálisabbá válna a mezőgazdasági támogatásokkal foglalkozó állami szervezetekkel és hatóságokkal (így például az MVH-val és a VM-mel) is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek