Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Élelmiszer-biztonsági kérdéssé válik Európában a gazdák elöregedése: a következő években 4,5 millióan mennek nyugdíjba, nem lesz ki termeljen! Ezért stratégiai kérdéssé vált a fiatal termelők „hadrendbe állítása” - ez a lényege annak a konferenciának, melyre Lajosmizsén került sor, és a fiatal gazdálkodók uniós képviselői cseréltek eszmét a Közös Agrárpolitika 2013 utáni átalakításáról.
Fotó: Madas Pál
- Termőföldhöz és hitelhez jutás nehezíti a legnagyobb mértéken a fiatal mezőgazdasági termelők piacra jutását az Európai Unióban (EU). A helyzetet a finanszírozási és piaci bizonytalanság mellett az agráriumra jellemző alacsony jövedelmezőség is súlyosbítja – jelentette ki Weisz Miklós, a Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetségének (AGRYA) társelnöke a „Közös Agrárpolitika 2013 után – fiatal gazdák a közép-európai régióban” című konferencián Lajosmizsén. Az EU-ban a gazdálkodók mindössze hét százaléka harmincöt év alatti, némely tagállamban a helyzet még válságosabb. Weisz Miklós szerint az Európai Unióban a gazdálkodók egyharmada hatvanöt év feletti és a következő években nagyon sokan mennek nyugdíjba, amely 4,5 millió 65 év feletti gazdát jelent.
- Egy erős, generációk megújítását szolgáló politika hiányában fennáll az a veszély, hogy az unió nem lesz képes megbirkózni olyan kihívásokkal, mint az élelmiszer-biztonság megteremtése, a területi egyensúly fenntartása, a vidéki területek életképességének javítása, a környezet megóvása és az éghajlatváltozás hatásainak mérséklése – hangsúlyozta Joris Baecke, a Fiatal Gazdák Európai Tanácsának (CEJA) elnöke. Ezért üdvözli a CEJA a fiatal gazdákra való utalást az Európai Bizottság „A KAP jövője 2020-ig” című közleményében. Ezzel összhangban Dacian Ciolos mezőgazdasági és vidékfejlesztési biztos is úgy nyilatkozatot, hogy az aktív termelők, a fiatal gazdák és az új belépők hatékonyabb és célzottabb támogatására szükség van. A Fiatal Gazdák Európai Tanácsa szerint a Közös Agrárpolitika I. és II. pillér intézkedéseinek kombinációja elengedhetetlen a generációváltáshoz, az új belépők és a fiatal gazdálkodók eredményes támogatásához. Ezért a CEJA olyan intézkedési csomag bevezetését sürgeti a 2013 utáni KAP első két pillérének jogszabályi rendszerében, amely támogatja a generációk megújítását az agrárágazatban. Javaslatuk szerint a közvetlen kifizetéseket top-up kifizetésekkel kell kiegészíteni a fiatal gazdálkodóknak.
Az AGRYA tudomásul veszi az Európai Bizottság (EB) javaslatát, amely szerint újraszerveznék az I. pillér – a mezőgazdasági támogatások - közvetlen kifizetéseinek elosztását. A tervek szerint összehangolják az alapszintű kifizetést a gazdálkodó helyzetéhez igazodó kiegészítő kifizetésekkel.
- Egy ilyen átszervezés lehetőséget teremtene arra, hogy célzottan támogassák a generációváltást. A fiatal gazdáknak nagyobb esélyük lenne új technológiai beruházásokra, amelyek biztosítják a fenntartható és környezetbarát termelést – mondta Weisz Miklós. Számos tagállamban a fiatal gazdák induló támogatását nem valósítják meg a nemzeti költségvetés forráshiánya, vagy az eltérő nemzeti prioritások miatt. Ezért sürgeti az AGRYA a döntéshozókat, hogy emeljék az induló támogatás fontosságát uniós szintre. A magyar fiatal gazdák emellett azt javasolják az EB-nek, hogy támogassa a farmgyakornoki programot, amelynek segítségével az egyes tagállamok ifjú gazdái külföldi munkatapasztalatot is szerezhetnének.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu