Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Kiszorul honi piacairól a szlovák tejipar. A szlovákiai tejfogyasztás 60 százaléka, a vaj 65 százaléka, a sajt több mint 85 százaléka importból származik. Túl magas az áfa, holott szomszédunknál nem is 25, hanem 20 százalék terheli a termékeket.
A szlovák tejipar gyors ütemű elsorvadását mutatja a két szervezet szerint, hogy amíg 1989-ben még 2055 millió kilogramm tejet állítottak elő Szlovákiában, tavaly 918 millió kilogrammot – ismereti az Új Szó című pozsonyi napilap a Szlovák Tejszövetség és a Szlovák Tejtermelők Szövetsége adatait. A fejőstehenek száma a vizsgált időszakban 559 ezerről 161 ezerre esett vissza, a tejágazatban működő farmergazdaságok száma pedig a 2005-ös 826-ról 2010 végéig 591-re.
A tejágazat 2010-es együttes vesztesége 25 millió euróra rúgott, az idén pedig 46 milliós deficitet várnak. Ilyen mutatók és feltételek mellett a sertéstenyésztés után ez az ágazat is rövidesen a megszűnés határára kerülhet – idézi a lap Alexander Pastoreket, a tejtermelők szövetségének elnökét.
Miközben az utóbbi időben egyre drágábbak az élelmiszerek, az őstermelők alig érzik meg a magasabb árakat, mivel a nyereséget döntően a kereskedelem fölözi le. A 3,5 százalékos zsírtartalmú tej kereskedelmi árrése csak januárban 13 százalékkal nőtt, azonban az őstermelők literenkénti árbevétele mégis 12 százalékkal csökkent – mondta Zuzana Nouzovská, a tejszövetség főtitkára, hozzátéve, hogy egy liter tej januári kiskereskedelmi átlagára 0,89 euró volt, és ebből a kereskedelem 0,215 eurót csípett le, miközben a feldolgozók a végösszegből csupán literenként 0,14 eurót kaptak.
A tejágazat terén Szlovákia önellátása gyors mértékben csökken, már 47 százalékra esett vissza, és ennél még Málta mutatója is jobb. A két szlovák tejipari szövetség arra is figyelmeztetett, az Európai Unióban éppen Szlovákiában a legmagasabb az élelmiszerekre rakódó 20 százalék áfa (ez nem igaz, mert Magyarországon néhány kivételtől eltekintve 25 százalék! - a szerk), miközben olyan gazdag államokban, mint Nagy-Britannia, Franciaország, Hollandia és Németország 5-7 százalék között mozog.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu