Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Bár természeti adottságaink kiválóak, mégsem tudtunk élni velük, ezért új, hosszú távú stratégiára van szükség, melyet el is készített a Vidékfejlesztési Minisztérium, s a héten kezdődött széles körű társadalmi vitája.
Fazekas Sándor miniszter a múlt hét végén a karcagi Nagykunsági gazdafórumon jelentette be, hogy a Vidékfejlesztési Minisztérium elkészült a tíz évre szóló agrár- és vidékfejlesztési stratégiával, melyet ott, társadalmi vitára is bocsátott. A stratégia célja, hogy 2020-ra a vidék társadalmi és gazdasági folyamataiban látható és minden érintett számára érezhető javulás következzen be. Ma ugyanis a szakértők szerint is baj van a magyar vidékkel. Messze nem a lehetőségei és adottságai szerint teljesít a magyar falu, ahogy a mezőgazdaság, az élelmiszeripar, az ehhez kapcsolható élelmiszer-ellátás és a természet védelme sem mondható megfelelőnek. Holott talajaink, vizeink, természeti környezetünk sokkal nagyobb és minőségibb teljesítményt alapoz meg. Vagyis adottságainkat messze nem használjuk ki, ezért aztán a magyar vidék, a falu sem olyan, amilyennek lennie kéne, vagy éppen lehetne.
Az agrárstratégia megalkotásával és végrehajtásával a tárca a vidéki Magyarország egészének megújítására törekszik. Ennek érdekében négy átfogó területről; az agrárgazdaságról, a vidékfejlesztésről, az élelmiszergazdaságról valamint a környezet védelméről határoz meg tennivalókat.
A vidéki életfeltételek jelentős romlásának, a mezőgazdaság további hanyatlásának, a „dél-amerikanizálódási” folyamat megállításának érdekében gyors és alapvető gazdaság- és társadalompolitikai fordulatra van szükség. Ezt a célt szolgálja az eddig hiányzó Nemzeti Vidékstratégia, amely hosszú távú jövőképet, világos alapelveket valamint cselekvési programokat határoz meg a mezőgazdaság, a vidék és a gazdatársadalom újraélesztésére.
A stratégia központi, átfogó céljai a vidéki munkahelyek megőrzése, gyarapítása, a vidéki népesség megtartása, a demográfiai egyensúly helyreállítása, az élelmezési és az élelmiszerbiztonság szavatolása, a kiszolgáltatottság megszüntetése. Az egyik legégetőbb feladat az élelmiszergazdaság életképességének növelése, piaci pozícióinak javítása, a növénytermesztés és az állattartás egyensúlyi arányának helyreállítása. Mindehhez alapfeltétel az ivóvízbázisok védelme, a vízkészletek, a talajok továbbá a természetes élővilág és a tájak megőrzése, a környezetbiztonság növelése. Új munkahelyeket, a falvak önállóságát jelentheti a helyi erőforrásokra és rendszerekre támaszkodó energiaellátás, energiabiztonság megvalósítása.
A tárca arra törekszik, hogy a legszélesebb társadalmi párbeszéd előzze meg a stratégia és az erre épülő sarkalatos kerettörvény elfogadását, ezt szolgálja a következő elektronikus levélcím: [email protected], melyre mindenki elküldheti a véleményét május 31-ig. A tervezet első részének rövidített változatát néhány napja a www.kormany.hu oldalon lehet fellelni a Vidékfejlesztési Minisztérium menüben.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu