GMO-kukorica. 5 ezer hektárra nőtt terület - 1,5-2 milliárd lehet a kár

3500 hektárnyi kukoricavetés és 1500 hektár úgynevezett pufferterületen kell kipusztítani a növényeket a feltételezett GM-szennyezést miatt. A kár lapunk számításai szerint 1,5-2 milliárd forint lehet. A szaktárca már vizsgálja, miként lehet – ki és milyen mértékben – kártalanítani az érintett, ártatlan gazdálkodókat.

GazdanetO. Horváth György2011. 07. 19. kedd2011. 07. 19.
GMO-kukorica. 5 ezer hektárra nőtt terület - 1,5-2 milliárd lehet a kár

Az agrártárcához tartozó Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal munkatársai április 27-t követően kezdték el vizsgálni a vetőmagtételeket. Ezt Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter rendelte el, mert felmerült a gyanú, hogy az országba kerülhetett genetikailag módosított szervezeteket (GMO) is tartalmazó vetőmag tétel, amelyeket olyan országokban csomagoltak és állítottak elő, ahol szabad termeszteni a nálunk tilalom alá eső GM-növényeket.

A gyanú beigazolódott: az MgSzH 2011. július 4-i vizsgálati eredménye GMO szennyeződést talált a DKC 5311 fajta kukoricahibrid H-8-001/0717 fémzárszámú vetőmagtételben. Az eredményt 2011. július 12-én az MgSzH Élelmiszer- és Takarmánybiztonsági Igazgatóság Élelmiszer Mikrobiológiai Nemzeti Referencia laboratóriumának vizsgálati jegyzőkönyve megerősítette.

Kiderült. a szennyezett vetőmagot a gazdák 2.500 ha nettó területen már elvetették, most már a kukorica virágzás utáni állapotban van, vagyis az esetleges GM-növény már szétszórta virágporát. Ezért a táblák mellett 400 méteres izolációs távolságban található kukorica állományt is ki kell tárcsázni, hogy a szennyezés ne terjedhessen tovább. A pufferzónákkal együtt az érintett terület nagysága elérheti az 5.000 hektárt.

A MgSzH kéri az érintett termelőket, hogy a hatósági határozat átvétele után vegyék fel a kapcsolatot a megyei Kormányhivatal Növény és Talajvédelmi Igazgatóságával. Ezután a növényvédelmi felügyelő a falugazdásszal együtt helyszíni felmérést tart. Jegyzőkönyvet vesz fel a termésbecslésről, puffer távolságon belül lévő kukorica terület beméréséről. A termelő köteles értesíteni a Növény és Talajvédelmi Igazgatóságot a kitárcsázás időpontjáról. Az igazgatóság jegyzőkönyvben rögzíti a megsemmisítés tényét.

A Szabad Föld online számításai szerint az 5 ezer hektárnyi területen keletkezett kár elérheti a 1,5-2 milliárd forintot. (Egy hektárnyi kukorica művelési költsége 150-180 ezer forint, az elmarad haszon 200-250 ezer forintra becsülhető.) A kár tehát tetemes, a kérdés ma az, hogy mikor, milyen formában és ki fogja állni a számlát. Az agrártárca mindenesetre határozott: kijelentette, hogy hogy a vetőmag-előállítókkal, vetőmag-forgalmazókkal és a termelőkkel együttműködve a lehető legkisebb veszteségekkel oldja meg ezt a kritikus helyzetet és vizsgálja, hogyan érvényesíthető a lehető leggyorsabban az okozott kárért a felelősség.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek