Novemberben jutnak a GMO-s kártérítéshez az érintettek

A kormány 4 milliárd forintból, hektáronként 360 ezer forint kártérítést fizet a GMO-botrányban érintett gazdáknak. A pénzért szeptember 30-ig kell igényt bejelenteni. A napokban dőlhet el, hogy mi lesz az izolációs sávba tartozó gazdák sorsa.

GazdanetO. Horváth György2011. 08. 05. péntek2011. 08. 05.
Novemberben jutnak a GMO-s kártérítéshez az érintettek

A kabinet 4 milliárd forintot különített el a kárrendezésre, ebből kaphatják meg a gazdák a 360 ezer forint "fix hektáronkénti kárfedező juttatást." Ezt az összeget a kormány az elmúlt évek termésátlagából és a termények átlagárából számította ki. A gazdák szeptember 30-ig nyújthatják be kártérítési igényeiket, amelyek novemberi elbírálása után a termelők decemberben jutnak az összegekhez. A napokban dőlhet el, hogy mi lesz az izolációs sávba tartozó gazdák sorsa, mert az ő káruk mérsékléséről még nincs döntés.

A kormány egy tárcaközi munkacsoport létrehozásáról is döntött, amely a Vidékfejlesztési Minisztérium vezetésével az igazságügyi, a külügyi, a nemzetgazdasági és a nemzeti erőforrás tárcák részvételével javaslatokat tesz további kormányzati lépésekre Magyarország teljes GMO mentességének megőrzése érdekében.

Magyarország a világ ötödik legnagyobb vetőmag exportőre a világpiacnak, megköveteli a jó minőségű, igazolt eredetű, génmódosítástól mentes vetőmagok előállítását. Ez az ország számára gazdasági előnyt jelent, és a kormány a hatályos jogszabályok betartásával és betartatásával mindent megtesz az ország GMO mentes mezőgazdaságának fenntartása érdekében – szögezte le a vidékfejlesztési tárca közleményében.

Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter 2011.április 27-én a vetőmagoknál fokozott GMO ellenőrzést rendelt el. Július végéig a Mezőgazdasági Szakigazgatási hivatal (MgSzH) Növénytermesztési és Kertészeti igazgatósága 535 vizsgálatot végzett és a szakemberek 4 szója illetve 10 kukorica tételben találtak GMO szennyeződést.

Azokon a területeken, ahol GMO szennyezett vetőmagokat vetettek, az MgSzH a jogszabályoknak megfelelően minden esetben a növények megsemmisítését rendelte el, mert az állomány további GMO szennyeződések forrása lehet.

A vizsgálatokat hazánkban ugyanazokkal a módszerekkel végzik, mint Európa más országaiban. Az MgSzH laboratóriumaiban végzett hivatalos vizsgálatok egyértelműen kimutatták a GMO jelenlétét az adott kukorica és szója tételekben és ezt különböző módszerekkel illetve többszöri vizsgálattal igazolták. A hatóság eredményei a hazai jogszabályoknak megfelelően megkérdőjelezhetetlenek és hitelesek..

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek