Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Lényegét tekintve fából vaskarika, de meg kellett csinálni: Debrecenben olyan juhokkal foglalkoznak, melyeket nem kell nyírni, így jobban termelnek húst, tejet. Régen és ma is a vad juhok ilyenek, vedlenek, azaz szőrüket maguk hullajtják, míg a most tenyésztett legtöbb juh gyapjút nevel, melytől évente megszabadítják. Ma viszont már nincs szükség gyapjúra, nincs értéke, csak nyűg vele foglalkozni.
Kép: Nagy László birka- és kecsketenyésztö, sajtkészitö Egerben, bárány, haszonállat 2011.04.05. fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter
A Debreceni Egyetem Agrár-és Gazdálkodás Tudományok Centrumának állattenyésztési telepén még 2004-ben kezdték meg a szőrös juhok tartását, tenyésztését. A szőrös juhok ötletgazdája „kitalálója” dr. Kovács András professzor a HajduPress-nek elmondta, hogy igaz hogy a gyapjú pótolhatatlan alapanyag, de sajnos az elmúlt évtizedekben a juhokat a húsa miatt tartják.
- Mivel az állatoknak nagy stressz a nyírás, ezért gondoltam arra, hogy a hús minőségén is tudtunk javítani, és mivel az állat nem szenved a nyírástól, a szőrös juhok rendkívül ellenállóak, és a bundáját is a mezőn le tudja vetni, legelés közben, és több tejet is tud adni. Sajnos a gyapjas juhokat akkor is nyírni kell, ha nincs szükségünk a gyapjúra, mivel a nyári nagy meleg hónapokban szegény állatok megpusztulnának a melegtől, s így szükség szerint meg tudunk spórolni minimum egy vagy két nyírást évente. A vágóállatként tenyésztett juhoknál a gyapjú növesztése energia pazarlásnak számít, mivel az elfogyasztott takarmányból nem csak az állat húsa, hanem a gyapja is nő. A szőrös juhok így a takarmányt jobban hasznosítják, ráadásul a húsuk is jobb ízű, és kevésbé faggyús, mint az eredeti juhoknak – mondta Kovács András professzor, s kihangsúlyozta, hogy egyedül ezt nem tudta volna megcsinálni, Jávor András, Cseh Sándor és Gergátz Elemér professzorok segítsége nélkül és a tenyésztési program megvalósítását a Jedlik Ányos pályázati támogatás tette lehetővé.
A debreceni kutatók a szőrös juhok magyarországi meghonosítását szeretnék, és a kutatók azt is elmondták, hogy az egyik legígéretesebb szőrös fajta az úgynevezett dorper és, ami még Magyarországon is újdonság, hogy a magyar szőrös juh is el fog terjedni. Az utóbbi fajtának legalább még egy év kell, hogy fajta jelöltnek lehessen nevezni.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu