Reális célokra, hosszú távú tervekre és kiszámítható, biztos finanszírozásra van szükség az agrárium versenyképességének erősítéséhez

Az agrárvállalkozások életében jellemzően megvannak azok az időszakok, amikor külső források is szükségesek lehetnek a gördülékeny napi működéshez, vagy a tervezett fejlesztések megvalósításához. A forráshiány hitelek igénybevételével is orvosolható. Az OTP Bank tisztában van ennek jelentőségével: Szabó István, az OTP Agrár Ügyfélkapcsolati Főosztályának vezetője arról beszél, hogyan teremthető kiszámíthatóbb finanszírozási környezet a vállalkozások számára.

Gazdanet2011. 12. 12. hétfő2011. 12. 12.
Reális célokra, hosszú távú tervekre és kiszámítható, biztos finanszírozásra van szükség az agrárium versenyképességének erősítéséhez

Mi az, amire egy vállalkozásnak figyelemmel kell lennie, ha működését, vagy fejlesztéseit finanszírozni szeretné?

Elsősorban a hosszú távú fenntarthatóságra. Arra, hogy a vállalkozás működési és beruházási kiadásai hosszú távon is megtérüljenek és közben napi szinten is folyamatos legyen a likviditás biztosítása. A hosszú távú fenntarthatóság és egyben finanszírozhatóság szempontjából fontos az is, hogy a gazdálkodó elhivatottsága tükröződjön a vállalkozás céljaiban és működésében.

A mezőgazdasági vállalkozások működését jelentős összegű agrártámogatások is segítik. Nem teszi ez önmagában is könnyebbé a mezőgazdaság finanszírozását?

Az agrártámogatások komoly segítséget jelentenek a gazdálkodóknak, ugyanakkor mindenre ez sem nyújt megoldást. Magas azok aránya, akik agrártámogatásokból fenntartják gazdaságukat, de a pénzintézetek által kínált lehetőségeket nem tudják kihasználni pénzügyi kimutatásaik és mutatóik elégtelensége miatt. Hosszú távon kockázatos csupán támogatásokra alapozni egy vállalkozás működését, tudva azt, hogy a támogatási környezet a jövőben változik.

Hogyan segítheti az OTP Bank a gazdálkodók finanszírozást?

Úgy, hogy megfelelő működéssel és célokkal rendelkező, elhivatott agrárvállalkozásoknak forrást biztosít, függetlenül az uniós vagy a hazai támogatási rendszerektől. Az OTP Bank rövid vagy hosszú távú hitelkonstrukciókat egyaránt kínál akár a likviditás biztosításához, akár fejlesztésekhez kapcsolódó finanszírozáshoz.

Hogyan bővítheti az OTP Bank a finanszírozási lehetőségeket?

Elsősorban célirányos konstrukciók kialakításával és az ügyfelek számára megfelelő hitel-lehetőségek feltárásával. Ehhez azonban fontos, hogy legyen a vállalkozásnak eredményes gazdálkodást tükröző pénzügyi kimutatása, hiszen ha ezzel nem rendelkezik, vagy veszteséges, a bankok nem tudják hitelekkel segíteni.

Melyek a tipikus agrárfinanszírozási problémák és milyen megoldásokat kínál ezekre az OTP Bank?

Gyakran előfordul, hogy az agrárvállalkozók átmeneti likviditási problémákkal küzdenek, váratlan kiadásaik keletkeznek, vagy vevőik későn fizetnek. Az ilyen típusú finanszírozási problémákra ajánljuk az OTP Agrár Folyószámlahitelt, vagy az államilag támogatott Agrár Széchenyi Kártyát. Forgóeszköz beszerzésekhez pedig elsősorban a több éves területalapú támogatást előfinanszírozó Zöldkártya Hitelt ajánljuk, amelyet jövő év elejétől még kedvezőbb kamatfeltételekkel, könnyített fedezeti háttérrel és egyéb egyszerűsítésekkel kínálunk.

A hitelekhez jutást könnyítheti, hogy az OTP Bank a hiteltermékek fedezeteként elfogadható termőföld befogadási értékét is növelni tervezi a jövő évtől.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek