Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A termőföld egyre nagyobb érték: nem csak eszmei, hiszen belőle ered az élelmünk, hanem gyakorlatban is: a magyar földárak folyamatosan emelkednek, a mezőgazdák számára létkérdés, hogy meg tudják vásárolni a következő években a munkájukhoz szükséges területeket. Ezt könnyíti például az OTP Bank Nyrt. Birtokfejlesztési hitelkonstrukciója.
Miközben a világ népessége folyamatosan növekszik, addig a Föld mezőgazdaságilag művelhető területe adott, illetve egyes kontinenseken csökken. Márpedig egyre több élelmiszerre lenne szükség, hiszen míg ebben az évben a Föld lakóinak száma átlépte a 7 milliárdot, addig 2050-ben már 9 milliárdan leszünk a becslések szerint. Ez egyben azt is jelenti, hogy termőföld eszmei és gyakorlati értéke egyaránt felértékelődik.
Amennyiben arra a kérdésre keressük a választ, hogy hazánk milyen helyzetben van a termőföld ellátottságot, vagy másként az élelmiszer-termelő bázist tekintve, akkor kicsit megnyugodhatunk: az Európai Unió országai rangsorában Nagy-Britanniát követően 63 százalékkal a második-harmadik helyen állunk Dániával karöltve, ami az ország területéhez mért mezőgazdasági területet illeti. Nevezetesen a 9,3 millió hektár 28 százaléka szántó, 11 százaléka gyep, 1-1 százaléka kert, szőlő és gyümölcsös és halastó. Ezen felül bő 23 százaléka erdő és nádas, s csupán 16 százaléka a művelés alól kivont terület.
A mezőgazdaság tehát jó adottsággal bír, már ami a termőfelületet illeti. A vásárlói oldal szintén adott. A világ fejlettebbik, azaz fizetőképesebb harmada közeli piacokat biztosít. Ami az éghajlatot illetni megint szerencsénk van, hiszen egy átmeneti övben élünk, ahol a kukorica és szőlő még igen jól megél, de a hidegebb klímát kedvelő növényeknek is kedvez. Az élelmiszer-termelés másik fontos alapeleme a víz: nos általában ebből is van elég a Kárpát-medencében, de a mostanihoz hasonló aszályos, illetve az egy évvel ezelőtti belvizes időszakokban derül ki, mennyire fontos lenne rendezni „vízügyeinket”. Annál is inkább, mert a klímaváltozás várható kedvezőtlen hatásai miatt egyre sűrűbben fordulhatnak elő hasonló kilengések az éves csapadékeloszlást illetően. Ez óriási, költséges feladat, de például a területek meliorációjának ismételt – hiszen a nyolcvanas években igen nagy területeket már kezeltek így – elvégzése alapfeladatunk.
Termőföldünk tehát van elég, de stratégiai kérdés, hogy kinek a tulajdonában van ez a termőföld. Nos, 1994 óta élő törvény szerint csak magánszemély birtokolhat – maximum 300 hektárt - földet, döntően magyar állampolgár, illetve olyan uniós személy, aki megfelel a szigorú feltételeknek. Társaságok, jogi személyek, nem itt élő és mezőgazdálkodó külföldi magánszemélyek nem vehetnek, tulajdonolhatnak termőföldet. Ezt a szabályozást Magyarország 2014 május 1-jéig fenntarthatja, azt követően elméletileg ki kell nyitnia piacát a külföld és a társasági befektetők előtt is. Elméletileg, mert a gyakorlatban várhatóan a szigorúbb európai szabályozási példákat fogjuk követni és olyan feltételeket alakítunk ki, amelyek jószerivel kizárják a tömeges külföldi vásárlásokat.
S rá is fér az előbb említett védelem a magyar földre, mert túl olcsó. Főként a nyugati árakhoz, melyek 3-10-szer nagyobbak, mint a hazaiak. Még akkor is így van ez, ha az utóbbi húsz évben az árak látványosan emelkedtek, s az OTP Bank Nyrt. által készített földértéktár adatai szerint az átlagos termőföld ára 2010 első negyedében hektáronként meghaladta a 430 ezer forintot, míg 2003-ban ez 300 ezer forint volt. Az átlagos évenkénti változás mértéke 2003 és 2009 között 5,4% árnövekedést. A sokat emlegetett gazdasági válság hatása nem látszik a földárakon és a piacon sem, sőt, az árak tovább emelkedtek 2011-ben is. 2007-2010 között a termőföld ára csaknem 17 százalékkal nőttek, ugyanebben az időszakban a lakásárak 10,4 százalékkal estek.
Mi következik ebből? Az, hogy a föld nem csak az egyik legértékállóbb befektetés, hanem biztonságosan hozamot is ad. Egyrészt ha műveljük, akkor a terményen, kapcsolódó támogatásokon keresztül, ha bérbe adjuk, az évente kapott bérleti díj kapcsán.
Mind emiatt egyértelmű, hogy akár szakmai, akár pénzügyi befektetőnek is érdemes földet vásárolnia, és ehhez a piacon számos hitelt is talál az érdeklődő. Az egyik ilyen az OTP Bank Nyrt. Birtokfejlesztési hitele, amely felvehető forintban és euróban, 5 és 20 közötti futamidejű hitel. Minimum egymillió forinttól lehet igényelni, felső korlátja nincs. Minimális terület egy hektár – önálló helyrajzi számmal rendelkező - , maximum – egy személy esetén – 300 hektár, vagy 6000 aranykorona értékű föld, s mindezt akkor veheti igénybe az ügyfél, ha termőföldet adásvétel jogcímen akarja megszerezni. Ennek a hitelnek az előnye, hogy nem szükséges hozzá üzleti terv, a földbirtok maga a hitelfedezet, két év türelmi idő kapcsolódik hozzá és a törlesztést a bevételek keletkezéséhez lehet ütemezni.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu