Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A szervezett bűnözés kezében van az európai növényvédő szerek piacának 5-15 százaléka, de akad ország, ahol akár a 25 százalékot is elérheti a hamisított, vagy illegálisan forgalmazott mérgek aránya. Az életünk a tét!
Már az Europol is figyelmeztetett a minap: a mezőgazdasági termelők legyenek észnél, mert nem áll jól a hamisított növényvédő szerek elleni európai küzdelem! Az európai rendőri szerv nem kevesebbet állít, minthogy a maffia tette rá a kezét a kevés kockázatot, viszont óriási hasznot hozó üzletre. Száztonna szám kerül évente Európába hamis növényvédő szer, s aki kicsit jártas e területen, tudja mekkora pénzt hozhat ez. Csak egy példa: akad olyan professzionális szer, melyből néhány liter több millió forintba kerül, s egy tábla kezelésére alig néhány deciliter permetező anyag szükséges. Íme néhány példa a maffia működésének méreteire: tavaly 28 tonna peszticid érkezett Hamburgból Litvániába. A szállítmányban világcégek - Bayer, Syngenta, Dupont – hamisított szerei sorakoztak természetesen a megfelelően legyártott, felcímkézett palackokban, dobozokban, kísérő okmányokkal ellátva. A célpiac Ukrajna volt, ahol, mint később kiderült: a növénytermesztők 1már korábban is pórul jártak: a tudtukon kívüli hamisított szerek használata miatt a termés 15 százaléka lett oda. De nem csak a keleti végeken van baj: spanyol honban 2006-ban az EU-ban nem engedélyezett szerekkel fertőzött permetező anyagot használtak, a hatóság ezt kiderítette, s 20 millió euró – 6 milliárd forintnyi – értékű zöldséget kellett megsemmisíteni. Az elmúlt évek egyik legnagyobb fogása volt a szlovéniai Kuperben egy 300 tonnás tétel, 2009-ben Ferihegyen akadtak 28 tonna hamisítványra, a kiszereléshez szükséges nem eredeti palackokra, mérőegységekre. Utóbbi esetekben ugyanaz a kínai exportőr cég volt a feladó. Ez a cég aztán már az amerikai piacot is megcélozta, de ott is megbukott.
A hatóságok mégsem dolgoznak jól, s ez az illegális piac fejlődésének egyik oka: az Europol szerint 2012-ben minden eddiginél nagyobb aktivitás várható a maffiától. Az uniós szabályozás ugyanis lyukas, az egyes tagországok eltérő törvényeket alkalmaznak. Az uniós alapelv is, miszerint a 27 tagországon belül szabad az árumozgás segíti a hamisítókat. Elég beléptetni egy kikötőben, reptéren a szállítmányt, utána már szinte bottal üthető az életveszélyes méreg útja. Ráadásul a szállítmányt kísérő dokumentumokat ugyanolyan profi módon hamisítják, mint a szereket.
A leggyakoribb hamisítási forma az, hogy az első egy-két szállítmányt még eredeti termékből biztosítják a maffiózó cégek, majd következhetnek a hamisított szerek. A beetetéssel két legyet ütnek egy csapásra. A vevő nyugodtan rendel, az akció során legális papírokat lehet szerezni, melyeket később hamisítva fel lehet használni.
Az egyik legnagyobb legális szereplő, a Syngenta felmérést végzet egyetlen szerére az európai piacon. Az eredményeket a múlt héten az AGROmachExpo elnevezésű budapesti kiállításon a Gabonatermesztők Országos Szövetsége szervezte tanácskozáson mutatták be. Az valóság megdöbbentő: a termékek 6 %-ában nem volt benne az abamectin hatóanyag, 3 %-ában magas, +60 %, illetve alacsony. -80% hatóanyagot találtak, a minták harmadában 10% feletti vagy alatti volt a hatóanyag tartalmára vonatkozó eltérés. Mindez fogyasztók életét is veszélyezteti: a túl magas hatóanyag-tartalom miatt a növényből nem tud kiürülni a méreg, így a szermaradvány akár életveszélyt is jelenthet. A túl alacsonynál viszont a gazdálkodót éri tetemes veszteség. Az utóbbi problémát okozza az is, hogy a hatóanyag stabilizáló adalék a minták 66%-ából hiányzott, vagyis a szer csak igen rövid ideig felhasználva volt hatásos! Tipikus jel a hamisításra a felhasznált oldószerek milyensége: ez a vizsgálat során 90%-ban mutatott eltérést. A hamisítványokat gyártók a legtöbb esetben itt követik el a természet és az ember elleni legdurvább támadást, általában toxikus, Európában betiltott oldószereket alkalmaznak. A Syngenta vizsgálatában a termékek negyedénél fordult ez elő.
Mire figyeljünk?
Csak ismert forgalmazótól, boltostól vásároljunk, a piacon, alkalmi árustól soha! Nézzük meg jól a dobozt, palackot, s feltűnően gyenge minőségű a csomagolóanyag, ne vegyük meg azt! Ha valaki gyanúsan olcsón árul permetszert, ne engedjünk a csábításnak!
http://www.gabonatermesztok.hu/hu/node/176
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu