Jó megy a juhászoknak

A mostani húsvéti bárány szezon jó híreket hoz a juhászoknak. Mivel igen korán van a húsvét, viszonylag kevesebb bárány született meg a legnagyobb piac idejére. Így a felvásárlási árak is növekedtek.

GazdanetO. Horváth György2013. 03. 11. hétfő2013. 03. 11.

Kép: Balogh Zoltán 84 éves birkás Nábrád 2010.09.06. fotó: Németh András Péter, Fotó: Photographer: Andras Peter Nemet

Jó megy a juhászoknak
Balogh Zoltán 84 éves birkás Nábrád 2010.09.06. fotó: Németh András Péter
Fotó: Photographer: Andras Peter Nemet

A korábbi 700 forint körüli árról 800-900 forintra emelkedett a bárány felvásárlási ára kilónként. Folyamatos áremelkedéssel számolnak a magyar juhtenyésztők húsvétig. A tavalyi aszály miatt sokan hagyták el a nyár végi megtermékenyítést, de a korai húsvét és a forint gyengülése is közrejátszik abban, hogy Európa-szerte kevés az árualap – mondta Hajduk Péter, a Magyar Juh- és Kecstenyésztők Szövetségének ügyvezetője a Napi Gazdaságnak.

A múlt héten elindult a 20 kilogramm alatti bárányok kivitele is, a tavaszi időszakban szokásos 200-250 ezer bárányt várhatóan az idén is exportálják. A húsvéti időszakban a legnagyobb felvevő piac továbbra is Olaszország, de a tél végén újrainduló török exportkereslet is felhajthatja az árakat. A feldolgozott termékek kivitele évek óta nagyjából azonos szinten áll, évi 40-50 ezer juh talál így gazdára a külpiacokon. A húsvéti csúcsidőszakban ugyanakkor a két hazai vágóhíd visszajelzései alapján egyre élénkebb kereslet mutatkozik a belpiacon is a bárány- és a juhhús iránt.

Támogatások nélkül azonban továbbra sem rentábilis a juhtartás – sem Magyarországon, sem más uniós országban. Az anyajuhállomány tavalyi kismértékű növekedése – jelenleg 930 ezer körüli a létszám – is annak tudható be, hogy a vidékfejlesztési tárca meghirdette a nemzeti költségvetésből finanszírozott támogatások kiváltására a teljesen uniós forrásból származó kérődző-szerkezetátalakítási támogatást. A juhtartók ezt először az idén tavasszal kapják kézhez, de már ez is elegendő volt az állomány folyamatos csökkenésének megállításához.

A juhállomány növekedésének újabb lökést adhat, hogy a 2014 és 2020 közötti időszakban az Európai Bizottság javaslata szerint a kérődző állatokat tenyésztők a birtokukban lévő 2015-ös létszám után közvetlen uniós támogatást kaphatnak majd. Egy komplex ágazati programmal – uniós támogatások felhasználásával és új szerkezetű elosztásával – és az állattenyésztés fejlesztését segítő állami földbérleti, illetve birtokpolitikával középtávon egy-másfél milliósra is emelkedhetne az állomány – mondta Hajduk Péter.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek