A tenyésztők többsége kétkedve fogadja azt a kormányzati ígéretet, miszerint hét éven belül duplájára emelkedik az ország sertésállománya. Jelenleg ugyanis az a helyzet, hogy a sertéstartók tömegei mennek csődbe.
Bár az agrártárca viszonylag széles körben támogatott sertéstenyésztési stratégiát is kidolgozott, bizonyos lépéseket is tett az ágazat fellendítéséért, a jelen állattartói kétkednek abban ,hogy gyors és kedvező változások állna be munkájukban. Jelenleg ugyanis az a helyzet, hogy hiába dolgoznak: vagy nem kapják meg az eladott sertések árát, vagy esetleg töredékét kapják meg, azt is késve.
A sertéstartók bíztak benne, hogy az önkormányzatok – Kaposvár, Pápa, Gyula - vágóhídi tulajdonszerzésével kifizetik a húsfeldolgozóknál felhalmozott, lejárt követeléseik. Ezért folyamatosan szállítottak hízókat az ország feldolgozóiba. Csakhogy azóta kiderült, hogy a mintegy 4 milliárd forintra tehető szállítói tartozások nagy részéhez nem tudnak időben hozzájutni. Ez a helyzet a felszámolás alatt álló Kapuvár estében- Csak itt milliárdos követelésük van a termelőknek, viszont csekély az esélyük, hogy megkapják azt. Másutt előfordul, hogy az új, önkormányzati tulajdonosok szívességből elvárják a sertéstartóktól, hogy mondjanak le korábban leadott sertéseik ellenértékének egy részéről. A legtöbb helyen pedig késve fizetnek a cégek.
Így ugyan megmenekülhetnek húsipari üzemek és munkahelyek, de tönkre mehetnek azok a sertéstartók, akik a minimálisra csökkent hazai állományt fenn tudnák tartani. A Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége szerint ezért az a bázis mehet tönkre, zárhat be, amelyre alapozva a kormány terveinek megfelelően megduplázódhatna a hazai sertésállomány. Azok a családok, vállalkozások, termelői csoportok, akik kizárólag sertéshizlalásból jutnak jövedelemhez mindenüket elveszíthetik. A sertéstartóknak azonnali segítségre van szükségük – szögezi le a MOSZ. Az államnak azonnal kártalanítania kell a Kapuvári sertésbeszállítókat, hogy ne jussanak a Hajdú Bét beszállítóinak sorsára. A termelők követelik, hogy az önkormányzati résztulajdonú cégek - akik jelentős adófizetői milliárdokat kaptak - rendezzék a termelők felé fennálló tartozásaikat, a beszállított sertések árát teljes összegben, határidőre fizessék ki.