Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Újabb lépést készül tenni a törvényhozás annak érdekében, hogy a jogellenesen kötött zsebszerződéseket ne lehessen érvényesíteni 2014. május 1-t követően. A tét egyes becslések szerint egymillió hektár tulajdonjoga.
Legyen matrica minden ügyvéd által ellenjegyzett szerződésen. Ezt javasolta Bánáti János, a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke a zsebszerződéseket vizsgáló tárcaközi bizottság múlt pénteki évadnyitó ülésén. A kamarai vezető meggyőződése ugyanis, hogy ezáltal elejét lehet venni a visszaéléseknek.
A zsebszerződések elleni küzdelem legújabb fejezete egyébként Nagy István fideszes országgyűlési képviselő egyéni törvényjavaslatának a benyújtásával kezdődött. A honatya egyenesen azt javasolta, hogy a helyzet súlyosságára való tekintettel a jogellenesen megkötött földforgalmi szerződések esetében mentsék fel az ügyvédeket a titoktartásra tett esküjük alól. Ez volt az a pont, ami az ügyvédi kamaránál kivágta a biztosítékot, s saját javaslattal rukkolt elő. Bánáti arra hivatkozott, hogy az ügyvédi titoktartás alóli felmentés ugyan nem példa nélküli – nemzetközi terrorizmus elleni harc – de a zsebszerződéseknél mégsem kellene alkalmazni. Helyette ajánlja a matricás módszert.
Hogy pontosan mi ez, az nem csak az újságírók és a bizottság tagjai előtt maradt homályban, de maga Bánáti is kérte, hogy keresztkérdésekkel ne hozzák zavarba. Az bizonyos csak, hogy javaslatuk szerint az ügyvédnek olyan jellel – matricával – kell majd ellátnia az okmányokat, amelyről az elektronika segítségével tudható, mikor kerültek azokra. A Szabad Föld korábbi értesülése szerint maga a papír lesz biztonsági jeggyel ellátott, ami azt jelenti, hogy a jövő év májusa előtt külföldiekkel papírra vetett illegális földértékesítési szerződéseket bizonnyal a sutban lehet felejteni. A bizottság tagjai – köztük az ellenzéki, LMP-s Lengyel Szilvia is – a javaslatot támogathatónak tartják.
S ha már összegyűltek a bizottság tagjai, meghallgatták, a társszervezek képviselőinek a beszámolóit is. A rendőrség elsősorban a mezőgazdasági gépek mozgásának figyelésével, a Magyarországon dolgozó külföldiek ellenőrzésével igyekszenek feltérképezni a zsebszerződött földeket. Eljárás viszont még mindig csak alig több mint tucatnyi esetben indult efféle ügyletekben – jóllehet az jelenség ma már nem csupán Nyugat-Magyarországra jellemző. Hogy ennek ellenére a jövő májustól bevezetendő új okmányhitelesítési módszer által sikerül-e magyar kézben tartani az érintett termőföldeket? Csak remélhetjük.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu