Kivándorolnak a hentesek is?

Ha nem eszünk több húst, akkor kevesebb magyar húsipari cég marad talpon. Ha nem javul e feldolgozók helyzete, akkor legjobb henteseink is elmennek az országból, mert máshol többet kereshetnek. Az önkormányzatokhoz került húsipari cégeknél a kormány beavatkozására van szükség – állapította meg elnökségi ülésén a Húsipari Dolgozók Szakszervezete.

GazdanetO. Horváth György2013. 10. 31. csütörtök2013. 10. 31.

Kép: Kapuvár disznó sertés hús üzem állat feldolgozás élelmiszer ipar munka 2009 09 12 Fotó: Kállai Márton

Kivándorolnak a hentesek is?
Kapuvár disznó sertés hús üzem állat feldolgozás élelmiszer ipar munka 2009 09 12 Fotó: Kállai Márton

A magyar húsipar csak jelentős szerkezet-átalakító beruházásokkal tudja visszanyerni versenyképességét, a béreket pedig emelni kell, hogy az ágazat ne veszítse el a szakképzett munkaerőt – állapította meg a Húsipari Dolgozók Szakszervezetének elnöksége legutóbbi ülésén. A testület szerint a hazai húságazatnak csak akkor van jövője, ha a gazdasági növekedés hatására emelkedik a húsfogyasztás, a kormány végrehajtja a sertésprogramot, az általános forgalmi adó mértékét pedig leszállítja az Európai Unió országaiban jellemző szintre és korlátozza a feketegazdaságot. Az önkormányzati tulajdonba került húsüzemekben erősíteni kell a foglalkoztatás biztonságát, a munkahelyek védelmét. Pápán további kormányzati erőfeszítéseket kíván a vágóhíd működésének konszolidálása, Kapuváron pedig esélyt kell adni az üzem újraindításához és az emberek foglalkoztatásához.

Az elnökség a HDSZ közelmúltban tartott kongresszusát értékelve úgy ítélte meg, a húsiparban dolgozó emberek jogos elvárása, hogy az ágazatban érdekelt hazai befektetők és önkormányzatok nagyobb felelősséget viseljenek a magyar munkavállalók élet- és munkakörülményei iránt a tulajdonukban lévő gazdasági társaságoknál. A társadalmi szolidaritásnak és a szociális partnerek együttműködésének továbbra is az a legfőbb biztosítéka, ha a munkáltatók tiszteletben tartják a szakszervezetek és az üzemi tanácsok tevékenységét. A HDSZ számára elfogadhatatlan, hogy az új Munka törvénykönyve meggyengítette a szakszervezeti tisztségviselők védelmét, és az új szabályozás szerint a munkáltató bizalomvesztésre hivatkozva azonnali hatállyal felmondhat egy függetlenített vállalati szakszervezeti vezetőnek.

A HDSZ elnöksége azt is kinyilvánította, hogy a kongresszus által adott felhatalmazással élve, aktívan részt kíván venni a három szakszervezeti konföderáció és az ipari-energetikai ágazati szakszervezetek fúziójának előkészítésében.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek