Drágábban is vennénk a magyart - Hazafias húsprogram

A fogyasztók kétharmada hajlandó lenne akár 8 százalékkal is többet fizetni a garantáltan magyar sertéshúsért és húskészítményekért. Ezt segítheti, hogy mostantól használhatják itthon a húsiparosok termékeikre a Kiváló Minőségű Sertéshús (KMS) védjegyet.

GazdanetO. Horváth György2014. 03. 23. vasárnap2014. 03. 23.
Drágábban is vennénk a magyart - Hazafias húsprogram

Az Ipsos Piac- és Véleménykutató Intézet magyar lakosság körében végzett kutatása, amelyből kiderül, hogy a vásárlók 63%-a bizalommal fordul a minősítő védjegyek felé, vásárlásai során keresi azokat és hajlandó lenne akár 8%-kal is többet fizetni a védjeggyel ellátott termékért. A Kiváló Magyar Sertéshús védjegyet a Vidékfejlesztési Minisztérium megbízásából 2014 márciusától a Vágóállat és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács vezeti be. A védjegy garantálja ezentúl, hogy az ezzel a jelzéssel ellátott sertéshúsok és sertéshús készítmények megbízható, felelős magyar gazdaságból származnak, előállításukat rendszeres, szigorú és folyamatos ellenőrzés kísérte, útjuk pedig az élőállattól a vásárlásig nyomon követhető. A KMS védjegy segíti a fogyasztókat abban, hogy átlagon felüli minőségű, hazai terméket választhassanak – mondta Németh Antal, a Vágóállat és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke, a védjegy bevezetése alkalmából tartott tájékoztatón.

A Kiváló Minőségű Sertéshús védjegy használatát pályázat útján nyerhetik el sertéshizlaló vállalkozások, őstermelők, sertés vágóhidak, daraboló és feldolgozó üzemek csakúgy, mint a kereskedelmi és vendéglátóipari egységek. A KMS Védjegy, amelyet kizárólag magyar vállalkozások nyerhetnek el, egy átfogó terméktanúsítási rendszert takar, amely a teljes sertés termékpályát lefedi. A tanúsítás során az auditorok szigorúan ellenőrzik a sertéshús előállításának minden fázisát. A vizsgálatok nem egy kiragadott piaci szereplőt vagy annak egy termékét vizsgálják a termékpálya adott pontján, hanem biztosítják, hogy a termék a termékpálya minden szintjén, a hizlaldától egészen a fogyasztók asztaláig megfelel a minősítési kritériumoknak. A tanúsítás vizsgálja a termékek minőségét és az előállítás élelmiszerbiztonsági, nyomonkövethetőségi, állatjóléti, takarmányozási, higiéniai és termeléstechnológiai feltételeit.

Kiváló Minőségű Sertéshúsnak a Magyarországon felnevelt, GMO mentes kukorica és egyéb szemes gabona alapú, az EU által engedélyezett takarmány összetevőket tartalmazó takarmánnyal etetett vágott állat húsa minősíthető. A nem növényi eredetű összetevők aránya a takarmányban nem lehet nagyobb 5%-nál. A hazai tájakon megtermelt, minőségi kukoricával és búzával etetett sertésekből előállított sertéshús egyedi, zamatos ízvilággal rendelkezik. A védjeggyel ellátott minőségi sertéshúsból készült étel finom és zamatos, mind ízében, mind teltségében, mind pedig beltartalmi értékeit tekintve összetéveszthetetlen, magas élvezeti értékű.

- A sertésállomány megduplázása mellett a sertésstratégia célja a minőségi hazai termékek támogatása is - hangsúlyozta Feldman Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára a rendezvényen. A Vidékfejlesztési Minisztérium eddig nagyjából 1-2 milliárd állami támogatást adott a stratégiához, melyben 600 milliárdos összfejlesztést tartanak nélkülözhetetlennek. Egyelőre a genetikai háttér és háttérintézmények megmentésére és újbóli kialakítására költöttek pénzt. A jövőben a telepek, integrációk, feldolgozók fejlesztése következhet. Az állomány ma 3 millió alatti, megduplázásához legalább 5-10 év kell. Ha egy millióval növekedne hazánkban a sertések száma, azzal 10 ezer új munkahely létesülhet.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek