Így verjük át magunkat!

Már három hete az árcédulán a darabárral csaknem azonos mérettel kellene feltüntetni a tojás kilónkénti árát, de még kevés helyen látni ezt a vásárlókat szolgáló jelölési módot. Rá is fér ez a magyar fogyasztókra, mert nagyon sokan hagyják magukat átverni a kereskedők által.

GazdanetO. Horváth György2014. 05. 16. péntek2014. 05. 16.
Így verjük át magunkat!

Ha négy kisméretű tojást ütünk fel, akkor azokban pont annyi tojás van, mint három nagy méretűben. Vagyis a különbség mennyiséget illetően 25 százalékos, míg az árakban ez nincs ekkora. Azaz megéri nagyobb tojást (L) venni kicsit drágábban, mint kicsit (S jelölésű) olcsóbban. Az árkülönbség akár 10-15 százalék is lehet! Ugyanakkor tavaly és a mostani húsvéti időszakban is csaknem 50 százalékkal ugrott meg az S-méretű tojások forgalma, csak azért, mert darabra olcsóbbak, mint a nagyobb. Persze ezzel akcióztak a kereskedők is, s lám nem hatástalanul! Ráadásul már 700-800 millió darab tojást importál az ország, s döntően ezt a pici tojást. Ez annyira olcsó az EU-ban, hogy megéri fuvarozni és akciózni is lehet vele. Nem véletlen ez a dömping ár, ugyanis az EU 28 tagországában csak nálunk és Szlovákiában értékesíthető az 53 grammnál kisebb – ez a S méret határa - tömegű tojás, máshol tilos! Így aztán hozzánk hozzák, olcsón adják, mi meg jól átverődünk!

Holott már tavaly óta kilóban is meg kell adni a tojás árát, ami nem is újdonság, mivel már a múlt század elején is előírás volt, hogy 10 darab feletti értékesítésnél kötelező tömegárat is feltüntetni. Aki ezt nem tette meg 2 hónap elzárással büntették. Most nincs elzárás, de április 21-től szigorodtak a szabályok: az árcédulán a darabár mellett, ahhoz képest csak alig kisebb betűmérettel, de fel kell tüntetni a kilónkénti árat. Eddig nagyító kellett hozzá, ha valaki ezt meg akarta tudni, már ha egyáltalán képes volt elolvasni a számokat. Azok többségét ugyanis általában kézzel írták fel, mert az árcédula nyomtatók e feladatra nem voltak felkészítve.

Ahogy a tojástermelők sem arra a tavaly óta tartó áresésre, melyet az import tojás okoz: darabonként 2-3 forintos veszteséget szenvedtek el az előző időszakban. Ez összesen akár 8-9 milliárd forintnyi ágazati veszteséget is jelenthet! Nem véletlen, hogy a Baromfi Terméktanács Tojásszövetsége megragad minden alkalmat és lobbizik, melynek eredménye a mostani szabályszigorítás is. Az igazi megoldás persze az lenne, ha a feketén csempészet tojásszállítmányokat sikerülne leállítani. Ugyanis sokszor jelöletlen, eredetét tekintve bizonytalan szállítmányok landolnak hazai cégeknél, ahol rányomják a hamis magyar származási pecsétet, hamis papírokkal látják el, s így már egy olyan profi vállalkozás, mint például a Tesco sem képes kiszúrni a kérdéses árut. Ezért inkább hazai tojástermelőkkel áll szerződésben a nagy kereskedelmi cég, ma 80 százalékban magyar tojást árusítanak, de szeretnék felvinni ezt 100 százalékra. Igaz, az ő kereskedelmi márkás akciós tojásuk is S-méretű, mely a fent említett problémákat okozza.

A behozatal visszaszorítására és az árak gyors normalizálására égetően szükség lenne, mivel a veszteségek miatt a hazai gazdálkodók termelési kedve csökken és a tojáságazat egyre fenyegetőbb „negatív spirálba” sodródik. Ez pedig számos munkahelyet veszélyeztet, illetve azzal a következménnyel járhat, hogy a magyar tojástermelés drasztikus zsugorodásával önellátottsági szintünk tovább csökken, így egyre kiszolgáltatottabbá válunk a nemzetközi tojáspiaci viszonyoknak.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek