Januárra derül ki, hogy mire költhetünk 1200 milliárdot

Magyarországon 4,145 milliárd euró - bő 1200 milliárd forint - jut a vidékfejlesztési program megvalósítására az unió mostani költségvetési időszakában, vagyis 2020-ig. Az a baj, hogy csak januárban derül ki, Brüsszel elfogadta-e a 700 oldalnyi magyar felhasználási tervet, s addig vélhetően csak kisebb összegre írhat ki saját felelősségére pályázatokat a magyar állam.

GazdanetO. Horváth György2014. 10. 16. csütörtök2014. 10. 16.
Januárra derül ki, hogy mire költhetünk 1200 milliárdot

Az 1200 milliárd forint 2020-ig része annak a 3918 milliárd forintnak, mely az agrárium és a vidék fejlesztésére kap Magyarország az EUrópai Uniótól. Ebből a közvetlen támogatásokra és a piaci intézkedések finanszírozására 8,916 milliárd euró - mintegy 2700 milliárd forint - használható fel. Éves átlagban ez összesen mintegy 653 milliárd forint forrást jelent a magyar mezőgazdaság és vidékfejlesztés számára 2020-ig - tájékoztatta Kis Miklós Zsolt, a Miniszterelnökség agrár-vidékfejlesztésért felelős államtitkára az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának tagjait.

A vidékfejlesztési program prioritásai között szerepel többek között a tudás és az innováció előmozdítása;, a versenyképesség fokozása; az ökoszisztémák állapotának helyreállítása, megőrzése és javítása; az erőforrás-hatékonyság fokozása; az élelmiszerlánc szervezésének és kockázatkezelésének fejlesztése, valamint a társadalmi befogadás ösztönzése, előmozdítása. Magyarország az unióval szeptemberben aláírta a partnerségi megállapodást A vidékfejlesztési program mintegy 700 oldalon részletezi a szóban forgó terület témáit. Felhívta ugyanakkor a figyelmet, hogy várhatóan az idén nem fogadnak el egyetlenegy tagországi vidékfejlesztési programot sem, tekintettel az uniós választásokra, illetve a biztosok választására is, leghamarabb várhatóan a vidékfejlesztési programok elfogadására januárban kerülhet sor. Addig csak saját tagállami kockázatra írhat ki pályázatot vidékfejlesztési területen egy-egy uniós ország. Ezzel a lehetőséggel várhatóan Magyarország élni fog.

A magyar program legfontosabb fejlesztési célkitűzései között szerepel a vidéki munkahelyek megőrzése, gyarapítása, a kisebb gazdaságok differenciált segítése; a versenyképesség, a termelési és jövedelembiztonság erősítése; a korszerű tudásbővítés és tudástranszfer, valamint az innováció ösztönzése; a területi kiegyenlítés segítése. Emellett indulnak tematikus alprogramok is, mint például a "rövid ellátási lánc", illetve a fiatal gazdák támogatása. Támogatják majd az egyedi beruházások megvalósítását, de a közös célkitűzések elérését is, például az összefogást - konzorciumi formában - egy-egy beruházásnál. Új lehetőség lesz a fejlesztési átalány - 15 ezer eurós keretösszegben - igénybevételének lehetősége a kisgazdálkodók számára és a diverzifikáció előmozdítására. Emellett megvalósíthatók lesznek egység-költségalapú beruházások is például az erdőszerkezet-átalakításban. Kompenzációs átalányt is igénybe vehetnek a gazdálkodók, ha valami miatt korlátozást vagy hátrányt kell elszenvedniük valami miatt, például a NATURA 2000-es területeken.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek