Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Értelemszerűen élesen megosztja a kormány azon javaslata a hazai sertés és baromfitartókat, valamint feldolgozókat és forgalmazókat, mely szerint 2016-tól a sertéshús áfája is 5 százalék lesz a mostani 27 helyett, míg a baromfit továbbra is 27 százalék mellett lehet megvenni.
Természetesen örömmel fogadták a sertéságazathoz kapcsolható szakmákat képviselő szervezetek Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter minapi bejelentését arról, hogy a sertés tőkehús áfáját 5 százalékra csökkentik 2016 januárjától. A Vágóállat és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VHT), valamint a Magyar Húsiparosok Szövetsége (Hússzövetség) is úgy vélte, hogy a lépéssel fehéredhet az ágazat. Menczel Lászlóné a VHT titkára az MTI-nek arról beszélt, hogy a szakmai szervezet már 2014-ben, mikor az élő-, illetve a félsertés áfája 5 százalékra csökkent, abban reménykedett, hogy az csak az első lépés lesz a teljes termékpályát érintő áfamérséklésben. A VHT szerint ugyanis az áfacsökkentés hatása csak akkor éri el a kívánt célt, ha az eljut a fogyasztókig. (Az adócsalók azóta az élősertés, és félsertés értékesítést otthagyva a tőkehúsok áfájával kezdtek csalni.) A sertéságazatban a szakemberek többsége a feketegazdaság arányát 40, de egyesek akár 50 százalékra is becsülik. Menczel Lászlóné úgy vélekedett, hogy az áfacsökkentés után az államnak nagyobb lesz az ágazatból származó adóbevétele, mint amit kiesésként az áfamérséklés okoz az állami adóbevételekben. Éder Tamás, a Magyar Húsiparosok Szövetségének elnöke az MTI-nek szintén kedvezőnek tartotta a jövő évi költségvetési törvényjavaslatban szereplő elképzelést. Felidézte, hogy az élő- és félsertés 5 százalékos áfája növelte a vágásszámot, de az ágazat teljesítménye a múlt évben mégis csökkent. A szakember remélte, hogy a most bejelentett lépést továbbiak követik majd több más élelmiszeripari termékpályán is.
Például a sertéshús vetélytársának, a baromfiféléknek a piacán is szükség lenne erre. Ha azonban csak a sertéságazatra vetik ki az 5 százalékos áfát, úgy a baromfiágazat pórul fog járni. Egyrészt az adóteher különbségéből adódó árhátrány miatt, de elképzelhető, hogy a sertéságazatban érdekelt adócsalók a baromfiágazatra fogják kiterjeszteni tevékenységüket. Mind emiatt nincs szakmai indoka a baromfiágazati szereplőket tömörítő Baromfi Termék Tanács (BTT) szerint a kormányzati javaslatnak, amely szerint csak a sertéshús adója csökkenne. A BTT arra kéri a kormányt, hogy a tervezett áfacsökkentéskor kezelje azonos mércével a sertés- és a baromfiszektort. A csaknem száz százalékban magyar tulajdonban lévő baromfi termékpálya a hazai hústermelés 53 százalékát adja, a hazai fogyasztásban pedig a baromfihúsok állnak az első helyen (32 kg/fő/év, míg a sertés 28 kg/fő/év). A jelenlegi diszkriminatív javaslat a fogyasztásban vezető baromfitermékek indokolatlan fogyasztás-csökkenését idézheti elő, hiszen a 22%-os fogyasztói árkülönbség költség oldalról kigazdálkodhatatlan, így ágazati vállalkozásokat lehetetleníthet el. A terméktanács felhívja a figyelmet arra, hogy a magyar agrárium második legnagyobb exportőrének számító baromfiágazat 60 ezer embert foglalkoztat. A hazai állattenyésztési termékpályák közül a baromfiszektor volt az egyetlen, amely szinte önerőből, minimális támogatás mellett volt képest növelni teljesítményét, most pedig padlóra kerülhet a baromfitermékekre hátrányos, egyoldalú áfamérséklés miatt.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu