Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A Szabad Föld Kertje - ITTHON IS gyönyörűen díszlik egy fás cserje, amelynek léteznek hazai rokonai, de ez a kanadai faj még különleges ízű, zamatú gyümölcsöt is terem. S teszi ezt épp akkor, amikor már elfogyott a földieper és még nincs málna, ribiszke, egres a kertben. A mézalmácskát dicsérjük a továbbiakban.
Három éve vettem hat bokrot, mert az olvasmányaim során feltűnt ez a rózsafélék családjába és a fanyarkák nemzetségébe tartozó fás cserje, amely 3-4 méteresre is képes megnőni. Leveleit tavasszal korán hozza, de igazán a fehér virágbokrétái díszlenek. Aztán a bokor teljesen bezöldül, és a 2-3 éves ágain fürtökben lóg a gyümölcs. Ezek éréskor előbb ciklámenszínt vesznek fel, majd az áfonyánál is mélyebb lilát.
Ekkor már érett a termés: mézes és különleges zamatú, több apró magvat tartalmaz. S nem mellékesen: rengeteg vitamin, antioxidánsok, flavonoidok, vas és a mangán van benne. A C-vitamint kivéve az áfonyához képest szinte minden élettanilag fontos vegyületből a többszörösét tartalmazza. A borsószemnyi gyümölcs nyersen csipegetve is finom, de lekvárt, szörpöt, néhol párlatot is készítenek belőle. Mi még nem tartunk itt: negyedik éves bokraink az idén annyi termést adtak, hogy napokig rájárhattunk.
A mézalmácska tavasszal a virágaival, nyáron a gyümölcsével, ősszel pedig a megvörösödő leveleivel okoz örömet a kertésznek. Félig napos-napos területet igényel, jól szellőző és kissé nedves talajon fejlődik leginkább. Károsítója szinte nincs, bár a tapasztalatom szerint egyfajta levélbetegség megtámadhatja, és érdemes a virágzáskor lepermetezni monília elleni szerrel, illetve gyümölcsérés után hígabb rezes készítménnyel.
A hideget nagyon bírja, az idei mínusz 20-22 fokos tél meg sem kottyant neki: majd’ mindegyik bokor alatt megjelentek tavasszal a tőhajtások. Ezekkel lehet a legkönnyebben szaporítani: olyan hajtásokat keressünk, amelyek már megfelelő méretű saját gyökérzetet eresztettek.
Ezeket ősszel kell elültetni, majd tavasszal a talajfelszíntől számítva 10-15 centi magasan visszametszeni.
Más gondozást nem igényel: nem nő túl gyorsan, évente fél méterrel lehet számolni, így elég alakító metszést végezni a szezon elején. Ágai karcsúak, vékonyak, ezért a fiatal növények kicsit széthajlók.
Az égerlevelű fanyarkaként is árusított növény – a faiskolákban mindenképpen kérdezzük meg, hogy gyümölcsöt termő fajról van-e szó, mert itthon sok esetben fanyarka elnevezéssel sokféle kapható, de akad, amelyik csak díszbokorként vagy -faként hasznosítható, értékelhető termést nem ad – évtizedekig élhet a kertünkben. Beltartalmi értékei hasonlóak a nagy divatnak örvendő áfonyáéhoz, csakhogy ahhoz képest a mézalmácska szinte igénytelennek mondható. Nagyobbra is nő és sokkal több termést hoz.
A faiskolákban külföldön több fajtáját is kínálják, ezek itthon is felfellelhetőek, főként a növény és a termése méretében különböznek egymástól. Érdemes arra is figyelni, hogy általában a nagy gyümölcsöt termők – egy centiméteres átlag – kevésbé ízletesek, mint a kisebbet adók. Észak-Amerikában 30 faja él, ezek közül féltucatnyit hasznosítanak a gyümölcse miatt. Itthon is él egy rokona, a védett szirti fanyarka, amely viszont csak egyméteresre nő meg.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu