Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
BONYOLULT, de egyre hatékonyabb eszközökkel folyik a harc az áfacsalás ellen, a gazdaság kifehérítése érdekében. Helyzetkép egy törvénytisztelő cég gazdasági vezetőjétől.
A piaci tolvajnyelvben a „szupernettó” a teljesen fekete ügyleteket jelenti. Ma már ritkább, hogy a zöldség- és gyümölcsforgalmazásban egyáltalán nem állítanak ki számlát, inkább a „félnettóval” próbálkoznak sokan, amikor van ugyan számla, de nem az a mennyiség és nem az az érték szerepel rajta, ami valóban gazdát cserélt – mondja Nagypéter Sándor, a szentesi központú Dél-alföldi Kertészek Szövetkezete (DélKerTész) gazdasági vezetője.
A kormány több bonyolult rendszert vezetett be, illetve tervez, amelyek együtt képesek kiszűrni a jogsértő ügyletek egyre nagyobb részét. Összekapcsolásuk különösen hatékonnyá teheti a ma még sok helyen lyukas ellenőrzési rendszert.
Jelentősen fehérítette az áruforgalmat a 2015 eleje óta működő Elektronikus Közúti Árufuvarozási Rendszer (EKÁER): az áruszállítmányok többségét előre be kell jelenteni, így láthatóvá válnak az adóhatóság előtt. Több ponton azonban még mindig kijátszható a rendszer. Például, amíg nincs pontos adat a jármű súlyáról, addig papíron sok szállítmány 495 kilogramm, azaz névleg alatta marad a bejelentési kötelezettséget jelentő 500 kilogrammos súlyhatárnak.
Egy EKÁER-szám 15 napig érvényes, akad, aki 4-5 szállítmányt is elvisz egy EKÁER-számmal, mivel a szállítólevél nem szigorú számadású nyomtatvány. A jogszabály szövege szerint EKÁER-számot gépjárművel történő szállításra, az első adóköteles termékértékesítésre kell kiváltani.
Ám például a traktor nem gépjármű, s ha azzal viszik el valahová, akkor nem kell bejelenteni. Ha onnan gépjárművel megy tovább, akkor sem, mert úgy már nem első adóköteles értékesítés.
Változatlanul sok törvényes és törvénytelen „adóoptimalizálásra” ad lehetőséget a kedvezményes őstermelői adórendszer. Indokolt, hogy ennek a rendszerint családi jellegű, önfoglalkoztató gazdálkodásnak egyszerűsített adózási rendszere legyen, amely a termelő részére többlet-adóterhelést nem jelentene, de a vele gazdasági kapcsolatban állók számlázási gyakorlatát jelentősen fehérítené.
Ráadásul a családtagok többféle vállalkozási formában is értékesíthetnek, ami az „adóoptimalizálást” segíti. Az őstermelők egy része eleve nem számlára értékesít, hanem felvásárlási jegyre, ami az azt kibocsátók részéről is ad kibúvót. Az őstermelői rendszerben a termelők költségeik nagy részét számla nélkül is elismerik, ezért nem érdekeltek abban, hogy minden kiadásukról számlát kapjanak. Ez pedig segíti a velük gazdasági kapcsolatban állók „ügyeskedési” lehetőségeit is.
Az őstermelők egy jelentős része a nagybani piacon vagy a háznál, esetleg a föld szélén neppereknek, közvetítő kereskedőknek adja el az áruját. Nekik egyelőre egérút, hogy a nagybani piacokra – ha valaki azt állítja, hogy nem ismeri a vevőt, vagy az áruja nem éri el a bejelentési küszöböt – EKÁER nélkül is lehet szállítani. A szabad piaci értékesítési csatornákon arra sincs hatékony ellenőrző mechanizmus, hogy a számlákon a valós mennyiségek és értékek szerepeljenek.
A szeptember 17-től működő Nemzeti Tengelysúlymérő Rendszer és az EKÁER adatait a jövőben össze lehetne kapcsolni. A csalások kiszűrését segíti a számlák elektronikus adatszolgáltatási kötelezettsége (a sajtóban e-számlaként emlegetik), amelyet jövőre vezetnek be. Mindez tovább fehéríti a zöldség és gyümölcs útját a termelőtől a fogyasztóig, de így is maradnak kiskapuk – állítja Nagypéter Sándor. Nem mindenki kötelezhető gépi úton előállított számlaadásra, és annak kikényszerítésére sincs tökéletes módszer, hogy minden számlán a valós adatok szerepeljenek. Másrészt az őstermelők bonyolult adózási rendszere ezután sem lesz áttekinthető.
A DélKerTész gazdasági vezetője hozzáteszi: a jó adózási és ellenőrzési rendszer nem a terheket növeli – versenyhátrányba hozva ezzel a törvénytisztelő vállalkozásokat –, hanem arra törekszik, hogy senki se tudjon kibújni a méltányos közteherviselés alól. Azaz a zöldség-gyümölcs szektorban olyan egyszerűsített, termelőbarát adózási rendszerre van szükség, amely nem a szabályok kijátszására, hanem arra ösztönzi a termelőt, hogy minél magasabb minőséggel, minél nagyobb hozammal, minél több bevételt érjen el.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu