Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
ALIGHANEM IGEN ERŐS és költséges kampányra lenne szüksége a közép-és kelet-európai tojástermelőknek ahhoz, hogy a félreinformált fogyasztók szokásaihoz idomuló kereskedelmi láncok ne lehetetlenítsék el e térség termelőinek nagy részét.
Kép: Kerekegyháza, 2011. január 14. Tojótelep, tojás. Fotó: Ujvári Sándor
Veszélyes tendencia indult el tavaly és egyre terjed tovább az áruházláncok között. E kereskedelmi egységek ugyanis egyes állatvédelmi szervezetek, továbbá félre-, illetve rosszul informált fogyasztói körök nyomására azt tervezik, hogy a bolthálózatukban erősen lecsökkentik, netán megszüntetik a ketreces termelésből származó tojások forgalmazását. Pedig ezek a ketrecek a már néhány éve érvényben lévő uniós állatjóléti szabályoknak megfelelően átalakított változatok, azaz az előírásoknak mindenben megfelelnek. Csakhogy egyes állatvédők és az általuk befolyásolt fogyasztók egyre inkább követelik, hogy csak mélyalmos vagy szabadtartásos tyúkállományoktól származó tojást forgalmazzanak a boltok. Ezzel ellehetetlenítenék a ketreces tartást, amely szerintük – dacára az új uniós rendelkezéseknek – állatkínzással ér fel. Amennyiben az áruházláncok engednek a tudományosan meg nem alapozott követelésnek, abból mélyreható károk származnának.
Kezdjük a fogyasztókra gyakorolt hatással. Bizonyított tény, hogy a leghigiénikusabb tojástermelési módot a ketreces tartás adja, míg például a szabadtartásban fordul elő a legtöbb fajta szalmonellás fertőzés. Másrészt, ha a ketreces tyúktartók felhagynának a tevékenységükkel, Európában hiány alakulna ki, amit harmadik országbeli tojással kellene pótolni. Csakhogy ezek az államok nem szigorú állatjóléti, állat-egészségügyi és higiénés körülmények között termelnek, így az onnan származó tojás egyrészt egészségügyi, állat-egészségügyi veszélyt hordoz, másrészt állatjóléti szempontból is megkérdőjelezhető az előállítása. Amennyiben sikerülne is a kontinensen a ketrecekről más módszerekre áttérni, az egyben azt is jelentené, hogy megszűnne az olcsóbb tojás kínálata. A ketreces tartásmód nyújtja ugyanis a legköltséghatékonyabb megoldásokat.
Nem mellékesen a kelet- és közép-európai termelők nagy részét tönkretenné a fent említett piaci intézkedés. Kérdés: mi lenne velük, az alkalmazottaikkal, a tevékenységükre épülő más ágazatok szereplőivel? Mindezek miatt a V4-ek agrárkamarái indokolatlannak tartják a kereskedelmi törekvéseket, és felszólítják a gazdálkodókat, hogy ne engedjenek a tudományos tényeket elvető lobbisták akcióinak. A feljavított ketreces tartásból származó tojásokat – melyek a leghigiénikusabbak és olcsók is – nem szabad elzárni a fogyasztók elől – olvasható a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) beszámolójában. A V4-ek szakértői szerint az EU-s jogszabályoknak megfelelően termelt tojások tiltása megengedhetetlen lépés volna.
UJVÁRI SÁNDOR FELVÉTELE
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu