Jó a baromfi a háznál

TAVASZ VAN, aki még foglalkozik vele, számára közeleg a baromfitenyésztés ideje. A keltetésére, a napos baromfik fogadására, nevelésére idejekorán fel kell készülni. Erről szólunk kétrészes összeállításunk első felében.

Gazdanethogy2019. 03. 27. szerda2019. 03. 27.
Jó a baromfi a háznál

Ahogyan jön a jó idő – bár még kissé várat magára, de a hideg március legalább visszafogta gyümölcsfáink túl korai, s ezért veszélyes virágzását –, úgy érkezik el a baromfiállomány szaporításának időszaka is. Legalábbis régen így volt a legtöbb portán, ma már erre egyre kevesebb vállalkozót találni falun is. Aki még nem próbálta, nem tudja, mit veszített eddig, ugyanis hatalmas élmény egy-egy baromfifajta sikeres szaporítása, keltetése, felnevelése, később finom étel formájában való elfogyasztása.

Az igazán sikeres állattartó úgy gondozza a jószágát, hogy az szaporodik is a háztájiban. A kacsák, tyúkok, libák, pulykák, gyöngyösök, galambok mind-mind könnyen tartható jószágok, a kicsit is gyakorlott ember napi néhány perces munkával ellátja őket. S ha tényleg jól dolgoztunk, akkor a legtöbb faj esetében tavasszal megkezdődik a tojásrakás, majd a költés, főként, ha elegendő zöldtakarmányt is adunk nekik, ami könnyen megy a tavaszi kertművelés idején. Ha a költés elmaradna, érdemes egy kisebb, 20–50, netán 100 darabos keltetőt beszerezni, s abban kikeltetni a fiókákat. Egyébként nagyon jól kotlik a néma kacsa, a pulyka, s a tyúkjaink egy része, kis ügyeskedéssel velük is ki lehet keltetni más fajok tojásait.

Figyeljünk, ha mi magunk keltetünk, hogy a tojásokat hideg helyen tároljuk, amíg össze nem gyűlik a kívánt mennyiség. A tojások 10–14 napig tarthatók, majd tehetők a keltetőbe vagy kotlós állat alá. Általában 7–10 nap után már lámpázhatók is, azaz átvilágítva a termékenyekben apró vörös vérerek láthatók. Amelyikben nem, azzal is várjunk még egy hetet a következő lámpázásig, s ha akkor is terméketlen, felesleges tovább keltetni. A fajtól függ a kelési idő: a fürj 15-16, a tyúk 21, a kacsa, a lúd, a gyöngyös, a pulyka 28 nap alatt kel ki. A néma réce ül a legtovább, 33–35 napos kelési idővel kell számolnunk.

A sikeres kelés után az egyes baromfifajok csibéi más-más törődést igényelnek. Nagyon érzékenyek a fürjek, a pulykapipék, utánuk következnek a csirkék, majd szinte „a jég hátán is megélnek” a kacsák, a libák, a néma récék. E témakörről a jövő héten írunk részletesen.

KÁLLAI MÁRTON FELVÉTELE

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek