Falura hív a nyár!

Aki szépet akar látni, falura kell annak menni? Miközben a távoli turistacélok díszes hirdetésekben kelletik magukat, addig Magyarországon szinte érintetlen vidékek várnak felfedezésre. Gyönyörű tájak, történelmi emlékhelyek, erdők, mezők, tavak változatos kikapcsolódásra adnak módot. Nem mellékes az sem, hogy a napjainkra felpezsdült falusi turizmus a vidék életében új jövedelmi lehetőséget kínál.

Hazai életSzarvas Zsolt2004. 05. 14. péntek2004. 05. 14.
Falura hív a nyár!

Az Észak-Alföldön és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, két, viszonylag elmaradott régióban szervezik a legtöbb attraktív, turistacsalogató fesztivált - közölt egy fontos tényt lapunkkal a falusi turizmus fejlesztésével kapcsolatban Miklay Frigyesné, a Falusi Turizmus Országos Szövetsége főtitkára, amikor arról beszélt, mitől válhatna igazán jelentős ágazattá, az ausztriai állapotokat megközelítő szintűvé a magyar falusi vendégfogadás.
Kelet-Magyarországon jelentős a fejlődés, bővült a magánszálláshelyek kínálata, ám mennyiség és minőség tekintetében még mindig őrzi vezető helyét a Dunántúl. Biztatóak viszont a vendégéjszakai mutatók a Fertő tó környékén. Ezen vidékeken törekednek arra, ne csak aludni legyen hol a csendre vágyó turistának, de ha akarja, színvonalas programokban is részt vehessen.
Nem hiába mondják a magyarokról, hogy vendégeiket a hasukon keresztül fogják meg. Érvényes ez a fesztiválprogramok jellegére is: zömében gasztronómiai rendezvények, gondoljunk csak a kolbásztöltő-, pörkölt-, szilvalekvár-, lecsó- és egyéb versenyekre - illusztrálja a programok jellegét a főtitkár. Törekednek arra is, hogy ne csak a nyár legyen szezon, ne csak egy hétvégére szálljon meg a kistelepüléseken a vendég, hanem egész évben kapjon kedvet a falusi romantikához.
{p}Az ország más vidékein még csak a vendéglátók száma nő, ám nem növekszik vele együtt a vendégéjszakák száma. Hiányzik az a többletszolgáltatás vagy pluszprogram, ami miatt a vendég érdemesnek tartaná az odautazást - teszi hozzá a 19 megyei szervezetet, ezerháromszáz minősített vendéglátóhelyet tömörítő szervezet első embere.
Ha valaki vendéglátásra kívánja adni a fejét, azt 1998 óta a jegyzőnek kell jeleznie. (Más szabályozók vonatkoznak rá, ha tíznél több szállóvendég fogadását is biztosítani tudja.) A Falusi Turizmus Országos Szövetsége még nem rendelkezik saját minősítési rendszerrel, nincs a szállodákhoz hasonló értékelés, így a betérő nem mindig tudja pontosan, mit is kap a pénzéért, de nincsenek kirívó fogyasztóvédelmi problémák - nyugtatja meg az érdeklődőket a főtitkár. Mára jelentősen javult a szolgáltatások színvonala. Jórészt annak köszönhetően, hogy termékfejlesztésben, marketingben sok segítséget adnak a szövetség megyei szervezetei a helybelieknek. Ez évtől pedig a Magyar Turizmus Rt. támogatásával a Budapesti Gazdasági és Kereskedelmi Egyetem - a volt Vendéglátóipari Főiskola - az országos képzési jegyzékben regisztrált, kihelyezett felnőttképzést is indít.
Az idén az első negyedévben a vendégek száma nyolc, a vendégéjszakák száma 9,6 százalékkal nőtt a tavalyi év első három hónapjához képest. A KSH lapzártánkkor közzétett jelentése szerint az első negyedévben a kereskedelmi szálláshelyekre 415 ezer vendég érkezett, akik 1,3 millió vendégéjszakát töltöttek el.
Tavaly, az általános visszaesés közepette mindenütt a belföldi forgalom dobott mentőövet a turizmusnak. A legtöbb vendéget - s ezen belül is a belföldit - a Közép-Tisza-vidék fogadta, ami azt jelenti, a Tisza-tó kezd igazi turistaparadicsommá válni. A második legtöbb vendéget Sopron és Kőszeghegyalja fogadta, a legkevesebbet a régi fényét vesztett Dunakanyar. A régiók versenyében a Dél-Alföld vezet, a termálturizmusnak köszönhetően.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek