Lázadó falfirkászok

A graffiti többesszáma az olasz graffito szónak, melynek jelentése: falba karcolt felirat. A szellem közel harminc éve szabadult el a palackból és viharzott végig az egész világon.

Hazai életKeresztény Gabriella2004. 05. 27. csütörtök2004. 05. 27.
Lázadó falfirkászok

Az első ihletett mű és ötlet egy Taki nevű görög srácé, állítólag vele kezdődött minden, New Yorkban. A fiú a 183. utcában lakott, ahol a házakat "Taki 183-as" feliratokkal pingálta tele. Pontosabban lefújta festékszóróval, így jelölte meg felségterülete határait az egymással harcoló ifjú bűnbandák mintájára. Taki óhaja, hogy a világ tudomást vegyen a létezéséről, idővel világszerte mániákus, gyógyíthatatlan szenvedéllyé terebélyesedett. A drogélvezet önpusztítás, a graffiti viszont, vallják hívei, az emelkedett lelkületű fiatalok önkifejezési mozgalma. Így is lehet becézni.

{p} És lehet csepülni, mert a bősz éjszakai munkálkodás vandalizmus, egyértelmű károkozás a közterületekért felelős hatóságok, a városvédő szervezetek, magán- és társasházak tulajdonosai, a tömegközlekedési vállalatok (a lefújt vagonok miatt leginkább érintett MÁV) szakemberei szerint. Maradjunk tehát annyiban, hogy akinek egyszer is lepingálták a házát, annak nem repes a szíve a falfirkák láttán.  - Nem lehet megrendelésre fújni! - jelenti ki Zsolt, akinek a fiókja dugig van elnagyolt ceruzavázlatokkal, apró részletességgel kidolgozott rajzokkal, az internetről "lekapott" fotókkal. Az atlétatermetű, szemüveges, tüskére nyírt hajú fiú, túl az érettségin, a közgazdasági egyetemre jelentkezett. Szíve szerint a képzőművészetire ment volna, de azt mondja, esélye sincs rá, hogy bejusson a "belterjes fővárosi művészcsemeték" közé. Zsolt szülei egyébként kisvárosának közismert vállalkozói, köztiszteletben álló polgárai, akiknek valószínűleg roppant kínos volna szembesülni a ténynyel, hogy egyetlen fiuk a "proligyerekeknek" tulajdonított "betegségben" szenved: éjjelente szorgalmasan fújja színpompás, gondosan kidolgozott kompozícióit a házfalakra.

{p} - Nem érdekelnek a felajánlott "szabad felületek". Kész röhej! Kijelölik nekem, hogy hol fessek? Mégis, mit gondolnak rólunk? Papírgyűjtő kisdobosok vagyunk, akik még osztályzatot is kapnak, amikor kihirdetik a verseny végeredményét? Zsolt egy vékony kis könyvet olyan óvatos és meghittséget sugárzó mozdulattal húz elő az egyik fiókból, mint régészeti ásatásokon teszik a kincset érő leletre bukkanók. A füzetnyi könyvecskét 1994-ben adták ki Falra írni muszáj címmel, a nyilvános vécék falára írt "jópofa" mondások szerény gyűjteménye a graffiti amerikai őskorából. Például: "Ma kezdődik életed hátralévő része." "Mi vagyunk azok, akiktől óvtak a szüleink!" "Készek vagyunk bármire, de nem vagyunk jók semmire?".Nekem idejétmúltnak tűnnek ezek az aranyköpések, a hippikorszak lázadó, békeharcos virággyerekei jutnak róluk eszembe. Lehet rajtuk nosztalgiázni, de a mai kőkemény világ nem róluk szól, hanem az öltönyös-nyakkendős, kosztümös-harisnyás, tetőtől talpig fegyelmezett fiatalokról. Ezt mondom is Zsoltnak, aki felhúzza a szemöldökét, nem ért velem egyet. - A világ mindig arról szól - érvel -, amit mi akarunk. A jövő mi vagyunk, és mi készek vagyunk bármire.

{p} A falra írásnak jövője is van, hiába próbálkoznak a megsemmisítésével. Lemoshatják, felülírhatják a firkát, mégis ott van mindenütt most is. A választások idején a pártok kifejezetten egymás ellen uszították a falfirkáló bandákat, állítólag szép summákat fizettek (volna) érte, hogy felülírassák velük politikai ellenfeleik plakátjait. De a festékszórós csapatokat nem nagyon sikerült befolyásolniuk, mert számukra az alkotás egyenlő a szabadsággal.  Aprócska szeplő akad azért a szép orcán. Ennek a "szabadságnak" ugyanis borsos ára van, amit többek között mi, akik ámulunk és bámulunk a művek láttán, a zsebünkből adóforintok formájában fizetünk meg. Mármint a nemkívánatos remekművek eltüntetését, és gyakorlatilag minden nem "kijelölt" helyen elszórt alkotás annak számít. A fővárosban évente tetemes összegeket költenek arra, hogy megtisztítsák tőlük a közintézményeket. A lemosás egyébként mindenkor az ingatlantulajdonos(ok) kötelessége. Nem véletlen, hogy a társasházas övezetekben nyugati mintára egyre gyakoribbak az éjszakai önkéntes őrjáratok a flakonbrigádok ellen, akik igencsak húzós összeget hasíthatnak ki a közös költségből egy ismételt festés miatt.

{p} Arra viszont szerencsére még nem akadt hazai példa, mint ami Amerikában már megtörtént, hogy a felbőszült háztulajdonos egyszerűen lepuffantotta az ihlettől elvakultan dolgozó firkászt. A védekezés szelíd, de méregdrága, ezért nálunk még kevés helyen alkalmazott módja a felületek műgyantás lefedése (a műgyantán ugyanis nem fog a festés). A MÁV pedig úgyszólván tehetetlen. Reménytelen hadműveletük javarészt abból áll, hogy ők is egyre többet fizetnek a messzi távolba szóló "üzenetek" eltávolítására. Szakértő elemzők szerint néha teljesen érthetetlenek ezek a kusza körökből, nyilakból, miegyebekből álló alakzatok, és a jelhagyáson kívül az égadta világon semmilyen más jelentésük nincs; különben sem kell mindenben a mögöttes tartalmat keresni. Ez valóban nem kötelező - egészen addig, amíg ki nem szúrják a szemünket az egyértelműen negatív tartalmú, rasszizmust hirdető horogkeresztek és Dávid-csillagok, a bandafilozófiák világról alkotott véleményének otromba megnyilvánulásai.

{p} A huszonegy éves Lajos nem a szavak embere, szűkszavú válaszaiból azonban kitűnik, szerénytelennek sem nevezhető. Nem magányos farkas, mint Zsolt, éjszakánként ő a haverjaival jár "fújni", aminek előnye a kollektív alkotás élvezete, hátránya, hogy a haverok időnként egymás felszerelését is szemérmetlenül "megfújják", merthogy a festékszóró és a festékek beszerzése egyre drágább mulatság. Az egymástól lopás korántsem elhanyagolható rést üt a külvilággal szemben mindig keményen összetartó, ám a csatabárdot egymás ellen gyakran kiásó bandák között, akik szeszélyes lélektanuk folytán olykor csak heccből, máskor viszont nagyon is maró gyűlölettől vezérelve felülírják az ellentábor "hitványságait".- A húgyszagú aluljárókat, ahol szakadt toprongyok fetrengenek, azokat utálom! És lángoljanak a színek! Nem szeretem a pasztellt. A barnát, a szürkét sem. Semmit, ami fakó.

{p} Egyszerűen rágerjedek a fosbarna vagonokra! Ha végül lemossák őket, már akkor is megérte!Lajos a tevékenység egyik alapszabályának tartja, hogy semmilyen irat ne terhelje az alkotót, mindig álljon résen a banda mellet egy figyelő őrszem, ha mégis tetten érik őket, "fal" címeket mondanak be, elviselik cuccaik elkobzását vagy azt, hogy a rendőrök "kicsikét megdöngetik" a csapat tagjait, és mehetnek szépen haza.A kiöregedettek helyébe mindig újabbak és újabbak lépnek. És egyre merészebbek! Halálmegvető bátorsággal képesek felmászni a legképtelenebb magasságokba, pályaudvarok homlokzatára, víztározók tetejére, hídlábakra.A jelek szerint a hatóságok és a festékszórós fiatalok nem sietnek egymásnak békejobbot nyújtani.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek