Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Öt és fél év alatt négy népszavazást tartottak ugyanarról a kérdésről. Arról, hogy leszakadjon-e Ózd egyik településrésze. Mégsem történt semmi.
Az érvényes népszavazás 1996. december 1-jén történt, amikor a kérdésre, miszerint "Akarja-e Ön, hogy Hódoscsépány és Somsály viszszakapja önállóságát és saját önkormányzatot hozzon létre?" , a szavazók 51,13 százaléka voksolt igennel. Az eltelt nyolc év is kevés volt azonban a leválás végrehajtásához.
Decemberben az ózdi képviselő-testület ülésén Berecz István és Labancz Pál jegyzőkönyvet adott át Benedek Mihály polgármesternek, amelyben közölték, hogy az eredményes népszavazás folytatásaként egyeztetőbizottságot hoztak létre. Egyben kérték, hogy a város is hozzon létre hasonló grémiumot, és kezdjék meg az egyeztető tárgyalásokat a vagyonmegosztásról és az ilyenkor szokásos egyéb kérdésekről.
Magyarországon még nem történt hasonló eseménysorozat. Öt és fél év leforgása alatt négy népszavazás zajlott ugyanabban a kérdésben, amit minden esetben másképpen fogalmaztak meg. Berecz István önkormányzati képviselő már a '90-es évek elején kezdeményezte az Ózdtól való elszakadást. 1994. január 6-án a 2862 választópolgárból 1651 fő adott le érvényes szavazatot, és 67,66 százalékuk városi ember akart maradni. Ezt követően 1996. április 14-én került sor a következő ilyen eseményre Somsály településen, ahol ismét a nem szavazatok győztek. Sikerült még abban az évben újra az urnák elé citálni a szavazókat, és ekkor a leadott voksok 58,2 százaléka már az elszakadás mellett szólt. Az eredmény kihirdetése után állampolgári fellebbezés történt a Legfelsőbb Bírósághoz, kérve annak megsemmisítését. A válasz bő két év múlva érkezett meg, ám akkorra a városi rangért küzdők ellennépszavazást kezdeményeztek, 1999. június 13-ára. Csakhogy a hosszú hercehurcába belefáradtak az emberek, ezért mindöszsze 34,55 százalékos volt a részvétel, így a legújabb fejezet eredménytelenségbe torkollt. Következett 2000, amikor a területi képviselő megszervezett egy egyeztetőbizottságot, ám az ügyben nem történt előrehaladás.
Ezek után lépett ismét színre az egykori kezdeményező, hogy folytassa a megkezdett munkát.
A két települést 1979. január 1-jén központi döntés alapján csatolták Ózdhoz. Köztudomású, hogy a város a hazai privatizáció legnagyobb vesztese, mai napig nem tudta kiheverni a bányák és a 13 ezer embert foglalkoztató vasgyár megszűnését. Jelentős javulást hozott viszont a 2004. év, mert a betelepült multik által befizetett iparűzési adóból sikerült megszüntetni a 15 évig görgetett 400 milliós forráshiányt. Az elszakadáspártiak korábban a peremkerületek elmaradottságát kifogásolták, ám a pénzhiány miatt Ózd nem tudott komolyabb fejlesztéseket végrehajtani. Most enyhülne a pénzügyi helyzet.
Hódoscsépányon és Somsályon 3752 fő él. Egyetlen komoly bevételi forrásuk a több száz főt foglalkoztató Profil Kft. iparűzési adója lehet. Néhány kisebb vállalkozás is működik a jelenlegi városrészben, és van iskolája és óvodája is. Ózd 2005-től került ki az ÖNHIKI körből, míg a két településnek bizonyítania kell, hogy képesek az önálló gazdálkodásra.
A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közigazgatási Hivatalnak április 30-áig kell véleményeznie a kialakult helyzetet a belügyminiszter felé, aki majd eldönti, hogy elutasító vagy hozzájáruló aláírást kér a köztársasági elnöktől.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu