Patikák verseny nélkül

E hónap első napjától hetven gyógyszer bekerül a támogatottak csoportjába, 1200 viszont drágul, kétszáz ára csökken. Más, fontosabb, a gyógyszer-kereskedelmet érintő változtatási tervet visszavertek a patikusok. Így maradnak az egységes árak is.

Hazai életBiczó Henriett2005. 07. 01. péntek2005. 07. 01.
Patikák verseny nélkül

- Hallottam, hogy drágulnak a gyógyszerek. Nem értem, ez kinek mekkora hasznot hoz, csak annyit tudok, hogy havonta több mint tízezer forintot költök orvosságra. A nyugdíjam alig hetvenezer forint, tehát minden hetedik forintot a patikában hagyom. Ha a fiam nem támogatna, nem tehetném meg - mondja jó adag pesszimizmussal egy, a hatvanas évei közepén járó nyugdíjas asszony.
Tény, hogy július elsejétől a társadalombiztosítás által támogatott gyógyszerek körében változások lesznek. Közel hetven új készítmény bekerül a támogatott gyógyszerek körébe, ugyanakkor mintegy ezerkétszáz patikaszer ára növekszik, miközben kettőszáz terméké csökken. Ez az úgynevezett fix összegű támogatás következménye, mely változtatástól az Országos Egészségbiztosítási Pénztár az év végéig 4,3 milliárd forintos megtakarítást remél a gyógyszerkasszában. A fixesítés lényege, hogy az azonos hatóanyagú, tehát egymással teljesen egyenértékű, de eltérő árú gyógyszerek esetében a társadalombiztosító egyforma összegű támogatást ad mindegyikre, és azt a legolcsóbb termék árához szabja. A fixesítés többek között a vérnyomáscsökkentő, fájdalomcsillapító, antidepresszáns, valamint szív- és érrendszeri megbetegedések kezelésére szolgáló gyógyszereket érinti. A kormányzat szerint a megtakarítással el lehetne érni, hogy ingyenessé váljanak egyes szívgyógyszerek és néhány, daganatos betegségek orvoslására használt készítmény. Az egészségbiztosító tájékoztatása szerint a termékek hetven százaléka esetében a drágulás mértéke nem éri el a száz forintot, és minden, magasabb térítési díjú gyógyszer helyett elérhetővé válik egy-egy olcsóbb, hatóanyagban és hatásában egyenértékű termék. Természetesen felmerül a kérdés, mi szavatolja, hogy az orvos mindenkor valóban az olcsóbb terméket írja fel a betegnek? És ha igen, akkor miért kerülnek forgalomba drága gyógyszerek?
A parlament megszavazta azt a törvénymódosítást, amely kötelezi a patikákat, hogy a gyógyszergyártóktól kapott kedvezményeket "hárítsák át" a lakosságra, vagyis ennyivel olcsóbban árulják a termékeket. A kormányzat további liberalizációt szeretett volna elérni. Többek között javasolta, hogy a 24 órás nyitva tartást vállalóknak lehetőségük legyen "egyszerűsített" patikaalapításra, de a patikusok aláírás-gyűjtési akciójára a kormányzat visszavonta ezt a javaslatot. A gyógyszerészek szerint a betegek érdekeit a jelenlegi rendszer szolgálja a legjobban, a nem vényköteles szerekre vonatkozó szabad árak és a szabad patikaalapítás kárt okozna a lakosságnak. Állásfoglalásuk szerint korlátozni kell a piacra lépést, fenn kell tartani a gyógyszerek kizárólagos patikai forgalmazhatóságát és az egységes gyógyszerárakat. A patikusok követelik, hogy a kormányzat kössön középtávú megállapodást a Magyar Gyógyszerészkamarával, és a jövő év január elsejétől a jelenlegi 15 helyett növelje 20 százalékra a patikai árrést. A gyógyszerészek cserébe vállalják, hogy fejlesztik a gyógyszertári ügyeletet, és egyéb gyógyszertári szolgáltatásokat, például internetes gyógyszer-kereskedelmet, házhoz szállítást is vállalnak. A kormányzat azzal érvel, hogy a patikusok szándékaival ellentétben elképzelése versenyt teremtene a piacon, ami az árak szükségszerű mérséklődéséhez vezethetett volna.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek