Felpörögtek a szivattyúk

Egyre nagyobb területeket borít belvíz hazánkban a hét végén lehullott csapadék és a gyors felmelegedés hatására. A hét derekán már 140 ezer hektár állt víz alatt. A szakemberek a helyzet további romlására számítanak, hiszen az ország területének jelentős része vízzel telített, a megolvadt jégnek, hólének nincs hová leszivárognia.

Hazai élet2006. 02. 24. péntek2006. 02. 24.
Felpörögtek a szivattyúk

A keleti országrészben a legaggasztóbb a helyzet. Jász-Nagykun-Szolnok megyében tizenötezer, Békésben tizenhárom, Hajdú-Biharban tizennyolcezer hektáron állt a víz. A belvizek garázdálkodásának legjobban kitett Szabolcs-Szatmár-Beregben mindössze ötezer hektárt borít a víz, ám az elkövetkező napokban ez a szám ott is jócskán megugorhat. A Szatmárisíkot és a Rétközt ugyanis még három napja is hó fedte, ám az olvadás már ott is megkezdődött, ami hamarosan éreztetni fogja a hatását.
Szabolcsban jelenleg három körzetben jelentős a belvíz: az Ecsedilápon, valamint Újfehértó, illetve Kemecse és Tiszabercel térségében. A Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság szivattyúkkal segíti az önkormányzatokat.
A Közép-Tisza mentén kilenc szakaszon van valamilyen fokozatú belvízvédelmi készültség. A legtöbb munkát adó harmadfokot Karcagon és Kisújszálláson kellett elrendelni, itt éjjel-nappal dolgoznak a szivattyúk. Karcagon lakóházakat is körbevett a víz, öt családot elköltöztettek. A debreceni székhelyű Tiszántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság területén Debrecenben és Hajdúhadházon harmadfokú a készültség, Püspökladány, Hajdúböszörmény, Kaba környékén sem sokkal rózsásabb a kép. Hajdúhadházon a legválságosabb a helyzet, ott a mélyebb fekvésű telkekre épült házak jó része vízben áll. A Körös-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság mind a tíz belvízvédelmi szakaszán készültség van érvényben. Az önkormányzatok közül Dévaványa, Bélmegyer, Kondoros, Mezőberény Gyoma, Szarvas küzd a vízzel, és több más településen is elő kellett venni az ásót, a kapát, hogy kordában tartsák. A miskolci székhelyű észak-magyarországi vízügyesek hét védelmi öblözetéből öt szakaszon van érvényben a készültség, a Bodrogközben már másodfokot rendeltek el.
Eddig mintegy negyven családot kellett kitelepíteni az otthonából, rokonaiknál vagy önkormányzati lakásokban helyezték el őket.
A napokban a miniszterelnök vezetésével az érintett megyék vezetői is áttekintették a vizes tennivalókat. Ezt követően jelentették be, hogy a védelemhez szükséges technikai, pénzügyi és szakmai feltételek mindenütt rendelkezésre állnak. Összesen negyvenezer közmunkást vonnak be a bel- és árvízvédekezésbe, s újabb kétmilliárd forint értékben indul közmunkaprogram az árvízvédelemmel kapcsolatos feladatok elvégzésére.
Több folyónkon árhullám indult el, a Berettyón, a Körösökön már készültség van érvényben. A nagyobb folyók ma még viszonylag nyugodtak, de ott is biztosra vehető az áradás. Annak mértéke ugyan ma még megjósolhatatlan, csak az a biztos, hogy a Duna vízgyűjtőjén a szokásos hómennyiség duplája, a Tisza vízgyűjtőjén pedig másfélszerese halmozódott fel. Ha szerencsések vagyunk, lassú lesz az olvadás és az áradás is csendes.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek