Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A pénztelenséggel küszködők életében olykor utolsó kapaszkodó lehet az alábbihoz hasonló hirdetés: "Hitel gyorsan, könnyen, kezes nélkül. Jövedelemigazolás nem szükséges." A csábító ajánlat következtében eddig több százan veszítették el otthonukat szerte az országban, mivel a kölcsönért cserébe lakásukat adták fedezetül. Nemrégiben új fordulatot vett a lakásmaffia-ügy tárgyalása.
Háromgyerekes, középkorú házaspár sorolja elkeserítő történetét az egyik debreceni lakótelep tizedik emeleti albérletében. Pár éve, amikor a csemeték iskolakezdéséhez hitelre volt szükségük, egyik köztisztviselő ismerősük jó nevű ügyvédhez kalauzolta őket. A jogtudor ajánlata akkor olyan kecsegtető volt, hogy a szorult anyagi helyzetben lévő pár nyomban egymillió forintot igényelt, sem kezes, sem jövedelemigazolás nem szükségeltetett hozzá. Az örömmámorban nem is tulajdonítottak nagy jelentőséget annak, hogy szerződéskötéskor két és fél szobás panellakásuk lett a fedezet az egymillió forintra. Ráadásul úgy, hogy a földhivatalnál az ingatlan hamarjában a hitelező - az uzsorás - nevére került. A pedagógus házaspár néhány hónap elteltével képtelen volt fizetni a kétéves futamidőre, havi tízszázalékos kamatra felvett kölcsönt. Így saját aláírásukkal szentesítve pillanatok alatt földönfutóvá váltak, mivel ugrott fejük fölül az öröklakásuk. Most abban reménykednek, hogy az eredeti tulajdonviszonyt egyszer talán csak mégis visszaállítja a bíróság, mivel nemrégiben, egyetlen esetben, erre már volt példa Hajdú-Biharban. A bíróság ez utóbbi ügy tárgyalásakor arra is kötelezte az uzsorást, hogy 400 ezer forint perköltséget fizessen a rászedett ingatlantulajdonosnak, az államnak pedig rójon le mintegy félmilliónyi illetéket. Az ítélet ugyan nem jogerős, az albérletbe kényszerült tanító házaspárhoz hasonlóan viszont mégis sokan bíznak ügyük kedvező elbírálásában.
A több éve tartó nyomozás során a hatóság munkatársai mára 97 ingatlanról derítették ki, hogy törvénytelenül szerezték meg a lakásmaffia tagjai, akik közt akadnak ügyvédek, banki tisztviselők és önkormányzati dolgozók is. Jelenleg hetvenkét személy ellen tett vádemelési javaslatot a Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányság, melynek szóvivője elmondta: gazdaságvédelmi osztályuk három évig folytatott büntetőeljárást ebben az ügyben. A vizsgálat során kiderült, hogy a szervezőkből és kölcsönadókból álló csoport hatósági engedélyek nélkül pénzfelvételi lehetőséget ajánlott a Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében megjelenő hirdetési újságokban. A kölcsönpénzt minden esetben havi tízszázalékos kamatra adták magánszemélyeknek és anyagi gondokkal küszködő vállalkozóknak, miközben az adóssal fiktív dokumentumokat írattak alá. Ebben a kölcsönigénylőnek ki kellett jelentenie, hogy az ingatlan opciós vételára és a kölcsön közötti különbözetet átvette, továbbá hozzájárul ahhoz, hogy az ingatlan tulajdonjogát bejegyezzék a hitelező javára. Aki pedig a későbbiekben nem tudott törleszteni, annak hamar megszerezték az ingatlanát a nyilatkozat felhasználásával. A maffiaszervezetben - a törvényesség látszatát keltve - ügyvédek készítették el az adós lakására a vételi jogot alapító okiratot. A két ellenjegyző jogász egyébként a vizsgálat legfrissebb adatai szerint 673 jogügylet, hamis dokumentum "megalkotásában" vett részt. A csoport tevékenysége során közel 291 millió forint hasznot zsebelt be az elmúlt esztendők során. A banda tagjai a törvénytelen hitelfolyósításon túl 97 ingatlanra tették rá a kezüket, melyeket nem sokkal a tulajdonjog átvezetése után eladtak, illetve az értékesebbeket megtartották maguknak.
A házkutatások során egyébként számos bizonyítékul szolgáló dokumentumot, okiratot és tárgyat találtak a nyomozók. Az egyik előállított ügyvéd lakásán például engedély nélkül tartott flóbertfegyvert is lefoglaltak, őt ezért lőfegyverrel való visszaélés miatt is felelősségre vonják. A nyomozás során keletkezett 47 ezer oldalnyi iratot a hajdú-bihari rendőrség elfogultság miatt - mivel az érintett ügyvédek épp ebben a megyében praktizáltak - a napokban továbbküldte a Miskolci Városi Ügyészségnek. A lakásmaffia-ügyben szereplő vádlottak az elkövetett bűncselekménytől függően három, illetve öt, valamint 2-16 évig terjedő szabadságvesztéssel sújthatók.
Demonstráció
A lakásmaffia áldozatainak érdekeit képviselő Sors-Társak Egyesület a napokban fejezte be megközelítőleg egy hónapig tartó demonstrációját a fővárosi Kossuth téren. A szervezet azt kéri a kormánytól, hogy adjon anyagi támogatást a lakásmaffia vétlen és rászorult kárvallottainak az újbóli életkezdéshez. Emlékeztet a dokumentum arra, hogy 2005-ben e célra ötvenmillió forintot biztosított a kormány.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu