Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Eddig 72 ezer kártyát bocsátottak ki, s jelenleg 99 ezer kártyaigénylés van a hitelintézeteknél. Összesen 335 milliárd forintnyi hitelkeret áll az igénylők rendelkezésére. A Széchenyi-kártya azért ennyire népszerű a vállalkozók körében, mert a maximum 10 millió forintos hitelkeret igényléséhez nincs szükség dologi biztosítékra. Ugyanakkor a visszafizetés után, a kártya érvényességi ideje alatt, a hitelkeret újra és újra igényelhető.
A későbbi gondok abból adódnak, hogy sem a hiteligénylők, sem pedig a kezesek nem olvassák el figyelmesen az általuk aláírt szerződéseket. A Széchenyi-kártya programhoz kapcsolódó vállalkozói folyószámla-szerződéshez nem kell dologi biztosíték, ugyanakkor a hitelkeret megnyitásának alapkritériuma magánszemély készfizető kezességvállalása. A pénzintézet egyetemlegesen lép fel a hitelkártya-igénylővel, illetve a kezessel szemben. Azaz: ha az adós nem tud (akar) fizetni, rögtön a kezest veszik elő.
Anélkül, hogy belemennénk a részletekbe, inkább a szerződés azon pontjára hívjuk fel a figyelmet, amelyen az általunk felkeresett Széchenyi-kártya-tulajdonosok, no meg a dominóelvből következően kezeseik, rajtavesztettek. Az "egyéb kötelezettségek" között olvashatunk arról, hogy amennyiben az igénybevett hitelkeret a negyedév utolsó banki munkanapján meghaladja a vállalkozó részére megítélt hitelkeret 80 százalékát, úgy a vállalkozónak törlesztési kötelezettsége keletkezik, amelyet a lejáratot követő 15 napon belül kell teljesítenie. Nos, a legtöbben ezt elmulasztják.
A Balaton-felvidéki kis üdülővárosban B.-ék is ezen a banánhéjon csúsztak el. B. Géza sírköves és kezesként közreműködő felesége 6 millió forintot vett fel fejlesztésre. - Sajnos annyi tartozásunk volt, hogy mire azokat a hitelkártyáról visszafizettük, illetve a folyamatos működéshez az alapanyagokat megvettük, feléltünk a hitelből több mint 5 millió forintot rövid másfél hónap alatt. Nemhogy új gépeket nem tudtunk venni, új műhelyt nem tudtunk építeni, amelyekre végül is felvettük a kölcsönt, alighanem mindenünket el kell adnunk s az ipart felszámolnunk, ha ki akarunk mászni a csávából - mondja B. Géza. A sírköves már tavaly kapott felszólítást, azóta többször is. - Azt válaszoltam nekik, hogy beforgattuk a kölcsönt, és egyelőre nem tudjuk visszafizetni.
- Mi lesz, ha a takarékszövetkezet jelzálogot jegyez be a házra? - kérdezem tőle.
Nem ő, hanem a felesége válaszol: - Ezt az alig befejezett házat mi építettük, de a szüleim anyagi támogatásával. Úgyhogy az ő nevükön van. Egy három- és egy hatéves kisgyereket kéne felnevelnünk, de miből?
- Nálunk egy pillanat alatt robban szét minden! - kínál hellyel az antik bútorokkal zsúfolt nappaliban a férfias kézfogású, szőke, negyvenes asszony Nagykanizsán. Nem őt keresem, hanem 21 éves lányát, aki egy bizonyos bt. kezeseként tartozik az egyik takarékszövetkezetnek 3,5 millió, a Hitelgarancia Rt.-nek pedig 4,9 millió forinttal. Ő is előkerül a szobából, de továbbra is rendkívül agilisnak mutatkozó édesanyja viszi a szót. - A Széchenyi-kártyát a férjem igényelte egyik cége után, főiskolás lányunk szerepelt kezesként. Nem is tudtunk arról, hogy ő felélte a pénzt és nem fizette vissza. Ugyanis féléve külön vagyunk, májusban lesz a válóperünk. Eddig egy felszólítást kapott a lányom a banktól, amit elküldtünk a férjemnek, de ő a füle botját sem mozdította. Nekem is van vállalkozásom, úgyhogy kénytelen leszek én rendezni a dolgot. Három hónap haladékot kértem a banktól, részletekben talán sikerül kifizetni. Hogy miként fogom majd a férjemen behajtani a válóperi-vagyonmegosztási cécó közben a több mint 8 milliót, arról fogalmam sincs.
Alighanem egy (új) nő áll az anyagi zűrök hátterében annál a Baranya megyei kertépítő ismerősömnél is, akit falusi családi házába becsöngetve keresek.
- A Gyuszit itt ugyan nem találja. A Hársfa utcába költözött a kurvájához - harsogja a füvet nyíró szomszéddal mit sem törődve a nagydarab, kontyos asszony. - Megismerem magát, volt már nálunk, katonatársa volt az uramnak, ugye? - enyhül kissé meg. - Magától is kölcsönkért, mi? - teszi hozzá lesajnálóan.
- Maga talán a kezes? - érdeklődöm a kertkapuban álló asszonytól.
- Még csak az kéne! Valamelyik ivócimboráját ugratta bele, úgy tudom... - csattan föl indulatosan. - Hála istennek, akkor már elhordta innen az irháját. Igaz, azóta sem váltunk el, a ház meg az ő nevén van. Jól nézek ki, ha végrehajtást rendelnek el, és el kell adni az otthonunkat. Itt lakik a lányunk is, a férjével meg az unokával - teszi hozzá.
A megadott címen hiába csöngetek, nem nyitnak ajtót. Pedig Gyuszi biztos itt lakik, hiszen ott áll az udvaron a kisteherautója, rajta cége emblémája, elérhetősége. Telefonon, e-mailen hagytam neki üzenetet, de azóta sem érkezett válasz.
Gyula haverom feleségének egyelőre nem kell aggódnia, ugyanis a pénzintézet, ha gond van az adóssal, egyből a kezest veszi elő. Úgyhogy (Csokonai Vitéz Mihály után szabadon): az is bolond, aki kezessé lesz Magyarországon!
Hitelkártya
Tavaly másfél millióra nőtt a hitelkártyák száma Magyarországon. Ez ötvenszázalékos növekedést jelent - olvasható a Magyar Tőkepiac című pénzpiaci napilapban. Ma kevés panasz érkezik a kibocsátókra, annak ellenére, hogy a magyarok nem is igazán tudják, pontosan mivel is jár egy hitelkártya használata. Nem nagyon veszik figyelembe, hogy a bankok a késedelmes törlesztésért büntetéseket is felszámolhatnak. A hitelkártya előnye, hogy az éves kártyadíjért cserébe kamatmentesen vásárolhat vele az ügyfél, persze csak akkor, ha betart bizonyos szabályokat. A legtöbb hitelintézetnél ehhez az kell, hogy az egy hónapig tartó elszámolási időszak, vagyis a számlazárás után kezdődő két-három hetes türelmi idő végére az ügyfél fizesse vissza a tartozását az utolsó fillérig. Ha csak egyetlen forinttal is adós marad, a bankok többsége a vásárlások értékére azonnal napi kamatot kezd felszámítani, aminek mértéke havonta két-három százalék között van. Ha valaki nem képes a teljes összeget leróni, egy minimumösszeget akkor is törlesztenie kell, ez általában a felhalmozott tartozás 5-10 százaléka. Ha nem teszi, a kamatokon túl 2-3 ezer forintos büntetésre számíthat, és a kamat is jócskán megemelkedhet.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu