Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Noha a mezőgazdasági felhasználókon valójában nem könnyítene a jövedéki adó számottevő mérséklése - mivel annak egy részét ők amúgy is visszaigényelhetik -, a parlament sürgősséggel elfogadta a jövedékiadó-törvénynek a kormány által benyújtott módosítási tervezetét.
Eszerint a kormány közbelép, amennyiben az üzemanyagárak túlzó mértékben növekednek. A 95-ös benzin esetében 250, a gázolajnál 225 forint literenként a beavatkozás alsó szintje. Az árszint túllépését követően öt napon belül a kormány mérsékli a jövedéki adót, mely egyben az árak csökkenését is jelenti. Ha a 95-ös benzin például a MOL szerdai áremelése miatt 254,5 forint lett, a kormány beavatkozása után - várhatóan a jövő hét végén - 251,6 forint lesz, 250 forintos árnál az adómérséklés két forintos csökkenést okoz.
{p} Az adócsökkentés mértéke tehát szerény lesz: a növekmény áfa tartalmának megfelelő mértékű. A Fidesz húsz százalékkal csökkentette volna a jövedéki adót, ami 20,7 forinttal alacsonyabb literenkénti benzinárat eredményezne. Elemzők pedig arra hívták fel a figyelmet, hogy a döntés sem a költségvetésnek, sem a fogyasztóknak nem kedvez, inkább politikai intézkedés.
Ezt a lépést Magyarország teszi meg elsőként a régióban: múlt héten a lengyel pénzügyminiszter még csak bejelentette, hogy 0,05 zlotyval mérsékelné az üzemanyag literenkénti jövedéki adóterhét. A benzinárral összefüggő hangulati tényező azonban nem elhanyagolható: szakemberek szerint 250 forintnál van az első, majd 300 forintnál a második olyan pszichikai határ, amely a fogyasztás nagyarányú visszafogására késztetheti az autózókat.
{p} Idén a benzin 46, a gázolaj 31 százalékkal drágult a tavalyi év végéhez képest. Az üzemanyagot érintő tavalyi osztrák adóemelés miatt az ország nyugati határánál nem, a többi területen azonban megindulhat az üzemanyag-turizmus, minthogy a környező országokban alacsonyabb az üzemanyagadó.
Adóval kapcsolatos hír az is, hogy már jövőre a jelenlegi felső, 38 százalékos személyi jövedelemadó (szja) helyett az alacsonyabb, középső kulccsal adózhatnak az átlagos jövedelmek - derül ki Magyarország felzárkózási programjából, amit a kormány hét elején nyújtott be az Európai Bizottsághoz. A jövő évi változások közül az egyik legfontosabb: a Pénzügyminisztérium (PM) láthatóan nem tett le arról, hogy a tőkejövedelmeket is megadóztassa úgy, hogy közben a megtakarításokat is ösztönzi. Ez jelentheti az árfolyamnyereség adójának újbóli visszaállítását, illetve a PM által javasolt kamatadó bevezetését is. A programból kiderül, hogy időszerű a munkáltatókat terhelő tb-járulékok mérséklése.
{p} Az áfa kulcsok jövőre még nem változnak, ám a PM nyitott a 25 százalékos kulcs csökkentésére - olvasható a programban. A csökkentés egy lépésben, várhatóan az euró 2010-re tervezett bevezetését megelőző időszakban esedékes.
Nyárig várhatóan nem sok minden fog történni az Európai Unió által kifogásolt egyszerűsített vállalkozási adó (eva) ügyében, mert a PM leghamarabb május végén készít terveket a kért változtatásokra. Az illetékes uniós bizottság legközelebb júniusban ülésezik. Az Európai Bizottság - az unió végrehajtó szerve - adóügyi illetékesei kifogást emeltek a magyarországi egyszerűsített vállalkozási adóval szemben. Az EU konkrétan az áfarészt kifogásolja, méghozzá azért, mert az evarendszerben a hasonló adókategóriába eső vállalkozók gyakran más-más áfarészt fizetnek. Probléma, hogy az áfa közösségi adó, tehát az unió közös kasszájába folyik be egy része, és az eva megrövidíti az Európai Uniót. A PM múlt heti közleménye szerint az eva bevezetése előzetes számítások szerint egyáltalán nem csökkenti az állam és az unió áfabevételeit. Az illetékes európai bizottságot egyedül az aggasztja, hogy az eva versenyszabályokat sért.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu