Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Fájdalmas a házastárs elvesztése, akivel hosszú éveket, évtizedeket töltött az ember. A felvetés talán kissé morbid, de enyhíthet valamit ezen a fájdalmon az Alkotmánybíróság (AB) napokban hozott döntése. Az AB szerint ugyanis alkotmánysértő az a 14 évvel ezelőtti törvénymódosítás, amelyben úgy csökkentették az özvegyi nyugdíj feléledésének idejét 15-ről 10 évre, hogy nem voltak tekintettel azokra, akiknek jogszerzése akkor már folyamatban volt.
Az 1993-as törvénymódosítás előtti szabályozás szerint özvegyi nyugdíjra az a férfi jogosult, aki házastársa halálakor a hatvanadik, és az a nő, aki férje halálakor az ötvenötödik évét betöltötte. Az akkor hatályos törvény szerint a nyugellátás akkor is jár, ha az életben maradt házastárs rokkant, illetve társa halálával két árvaellátásra jogosult gyermek eltartásáról kell gondoskodnia. A jogszabály kimondta, hogy az özvegyinyugdíj-jogosultság feléled, vagyis az özvegyeknek attól kezdve jár az özvegyi nyugdíj, ha az előbb említett feltételek valamelyike 15 éven belül bekövetkezik. Ezt a szabályozást módosította az Országgyűlés 1993-ban úgy, hogy 15-ről 10 évre csökkentette a határidőt.
Az AB álláspontja szerint maga a határidő lecsökkentése nem ütközik az Alkotmányba. Azt azonban alkotmányellenesnek találta a testület, hogy az Országgyűlés nem volt tekintettel azokra, akiknek házastársuk a törvénymódosítás előtt hunyt el és a határidő lecsökkentése kedvezőtlenül érintette őket. A testület szerint számukra az Országgyűlésnek garanciákat kellett volna beépítenie a jogszabályba, hogy rájuk továbbra is a 15 éves határidő vonatkozzék.
A taláros testület felhívta az Országgyűlést, hogy 2007 utolsó napjáig rendezze azoknak az ügyét, akiknek házastársuk 1993. március 1-je előtt hunyt el és az özvegyi nyugdíj feléledésére vonatkozó határidő-csökkentés kedvezőtlenül érintette őket.
Érdemes figyelniük a nyugdíjasoknak arra is, hogy a kormány nyugdíjkorrekciós programjának mely lépései érintik őket. 2006-2007-ben kerül sor az ötvenszázalékos mértékű özvegyi nyugdíjak két lépcsőben történő emelésére. Ez év január 1-jétől nemek szerint, valamint a szolgálati idő hossza szerint differenciáltan emelkedik az 1988. előtt megállapított saját jogú nyugdíjak összege: a férfiaknál három százalékkal, a 29 évnél hoszszabb szolgálati idő után évente 0,5 százalékkal, illetve nőknél öt százalékkal, 27 évnél hosszabb munkaviszony esetén évente 0,5 százalékkal. Mindkét nem esetében az évek utáni emelés legfeljebb a tíz százalékot érheti el.
2008. január 1-jétől emelkedik az 1991. január 1. és 1996. december 31-e között megállapított saját jogú nyugdíjak összege. Ez a korosztály mindenképpen részesül négyszázalékos emelésben, ezen felül a szolgálati ideje alapján - amennyiben az meghaladja a 29 évet - többletévenként 0,5 százalékban. Így például 40 éves munkaviszony után egyszer jár a négy százalék, ehhez jön a 11-szer 0,5 százalék, ami összesen 9,5 százalékos emelést jelent. E korosztályra is érvényes az a szabály, hogy a többletévek utáni juttatás nem haladhatja meg a tíz százalékot. A következő lépcsőt 2009. január 1-jétől tervezi a kormány, ekkor az 1988 és 1999 között megállapított saját jogú nyugdíjak kétszázalékos, az 1992-1995 közöttiek négyszázalékos emelésben részesülnek. Ezek az emelések függetlenek az előző lépcsőkben történt emelésektől. 2009-től tervezik az 1997-1998 között megállapított nyugdíjak négyszázalékos emelését is.
Őket jobban sújtja
Hiába élnek takarékosabban a nyugdíjasok - ki tudna jobban spórolni a nagymamánál! -, mert az idei pénzromlás őket sokkal inkább sújtja, mint a társadalom más rétegeit. A statisztika szerint 2007 májusában az átlagos infláció 8,5 százalék volt, míg az úgynevezett nyugdíjas infláció már 11,4 százalék. Hogy is van ez? Úgy, hogy a nyugdíjasok fogyasztási szokásai eltérnek az aktív keresőkétől: ők viszonylag többet költenek élelmiszerre, lakhatásra és gyógyszerekre, éppen nyugdíjuk alacsonysága miatt. Márpedig tavaly nyár vége óta éppen a felsorolt termékek és szolgáltatások árai emelkedtek. Innen hát a tény: a nyugdíjasok életét a megszorítások az átlagosnál sokkal jobban nehezítik.
Korhatár és azelőtt
Magyarországon a jelenlegi nyugdíjrendszer évente 500 milliárd forint hiányt termel, vagyis ennyivel több nyugdíjat fizetnek ki az államkasszából, mint amennyi nyugdíjjárulék befolyik oda. Ez nem tartható hosszú távon, ezért a kormány terve szerint 2009-ig kidolgoznának egy új nyugdíjrendszert. Jelenleg két lényeges kérdésre kell megtalálni a választ. Az egyik, hogy mennyi legyen a korhatár. Ennek emelkednie kell, mivel emelkedik az átlagéletkor is. A másik, hogy a tényleges nyugdíjba vonulás és a törvényes korhatár közötti nagyon nagy különbséget hogyan szűkítsék. Az EU tagállamai közül ugyanis nálunk a legmagasabb azoknak a száma, akik korhatár előtt mennek nyugdíjba.
Az viszont már biztosra vehető, hogy 2008-tól az új belépők számára szigorodik a rokkantnyugdíjazás rendszere. A rendszerben már bent lévőkre ezek a szigorítások csak 2009-től lesznek érvényesek. A jelenleg mintegy 460 ezernyi korhatár alatti rokkantnyugdíjas közül több tízezren lehetnek azok, akiknek az orvosi rehabilitáció eredményeképpen munkát lehetne biztosítani.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu