Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Cukorbajt is okozhat a stressz, amiből bőven kijutott mostanság a szerencsieknek. Egy hónapja a cukorgyár bezárása ellen tüntettek, múlt héten meg azért, hogy megépüljön Szerencs határában az a szalmatüzelésű erőmű, ami ellen több mint egy éve tiltakoznak a zempléni borvidéken.
Két civil szervezet és a március 10-étől hivatalosan is bezárt Szerencsi Cukorgyár szakszervezeti bizottsága kezdeményezte a mostani megmozdulást. Amely miatt – hallhattuk a demonstráción – a beszállítókat, a répatermesztést kényszerből felhagyókat is számolva több száz munkahely szűnik meg. A BHD Hőerőmű szalmaerőműve azonban, ha kiszolgáló üzemei is megépülnek, legalább háromszáz új állást kínál nekik. A szalmatüzelésű erőművet a Békés megyei Medgyesegyházán ugyan nemrég elküldték (az erről szóló cikkünk címét idézve) a „bús francba” – de hova menjenek dolgozni a munka nélküli szerencsiek? Vagy nyeljék le azt a tokaji borvidéket védők és erőműpártiak között kialakított kompromisszumot, hogy állami pénzből épüljön egy jóval kisebb erőmű? Egy új engedélyeztetési eljárás évekre visszavetné, ha ugyan meg nem torpedózná a beruházást.
– Nekünk itt és most, nem a távoli jövőben van szükség munkahelyekre! – szögezte le Rónavölgyi Endréné, a város polgármestere. – És minden olyan tevékenységnek, ami nem káros a környezetre, létjogosultsága van. Az ipari parkba tervezett szalmaerőműnek is. Két éve hajtjuk az ügyet, hiszen csak borból meg a Rákóczi-várból nem lehet megélni. A gyárbezárás most abszurd módon minket igazolt, mert pillanatnyilag az erőmű az egyedüli „egérút” az elbocsátottaknak. Pedig az agrártárcával és a gyár szakszervezeti bizottságával közösen a végsőkig küzdöttünk a cukorgyárért. Például kiharcoltuk a répatermesztőknek a létező legtöbb pluszt a felvásárlási árhoz, ők mégis az uniós kártalanítást választották. A vonat elment, alapanyaghiány miatt bezárt a gyár. Elment a rendszerváltás utáni privatizációkor is, amikor szőröstől-bőröstől eladták külföldieknek a cukorgyárat. Fel se vetődött, hogy, külföldi példára, a dolgozókat és a répatermesztőket is bevonják a tulajdonosi körbe. Mert akkor bizony ár ide vagy oda, meggondolták volna magukat!
– Ez egy világgazdasági folyamat, politikamentes forgatókönyvvel – mondta Czina György. A 47 éves bekecsi agrármérnökből a téesz megszűntével lett mezőgazdasági vállalkozó. 670 hektáron főleg szántóföldi növényeket, 40-50 hektáron cukorrépát is termesztett mostanáig.
– Sajnálom abbahagyni, mert a cukorrépát a növénytermesztés nehéziparának tartom. Kevesen értenek hozzá. Sajnálom a dolgozókat is, akik közül személyesen is sokat ismerek, mert annak idején szakcsoporti elnök voltam a gyárban. Miután csatlakoztunk, keserű pirulaként folyamatosan adagolták nekünk az unió cukorreformját. Amit persze nem az EU talált ki.
A közösséget, melyhez időközben csatlakozott Magyarország is, a Kereskedelmi Világszervezetben (WTO) hozott kompromisszumos vállalás kötelezte, hogy három éven belül „igazítsa” európai árait a cukor világpiaci árához. Ha az olcsó brazíliai nádcukrot vesszük, ez egyet jelent a répacukor és az alapanyag felvásárlási árának 40 százalékos csökkenésével. Ilyen áron a termesztőknek már nem éri meg répázni.
– Nekem még szerencsém volt – árnyalja a képet a gazdálkodó –, mert a mély fekvésű részen 58 tonnát termeltem hektáronként. De sok termesztő csak 30 tonnás átlagot ért el, ami olyan veszteségbe sodorta őket, hogy volt, aki a földbérleti díját se tudta kifizetni. S mivel mind az ár, mind az aszályos klíma tartósnak ígérkezik, még a kiemelt állami támogatás ellenére is versenyképtelenné vált a cukorrépa.
Ez a dolog lényege. Nem véletlen, hogy az egykori tizenkét magyarországi cukorgyárból már csak a kaposvári működik, s az is ki tudja, meddig? Az uniónak már nincs szüksége magyar cukorra, tehát busásan és korrektül fizet a kvóta visszaadásáért. Az elmúlt három év termésátlaga alapján, két éven belül 10-11 ezer forintot meg nem termelt tonnánként. Ami elég ahhoz, hogy mindenki újragondolja, mi lesz a cukorrépa helyén. A nagyok nyilván igen jó pénzt kapnak: van olyan környékbeli cég, amelyik 500-600 millióra számíthat. A fix áron kötött szerződésekkel, alacsony termésátlaggal viszont csődbe mentek volna a termesztők, ami legalább akkora lavina, mint ha bezárnak egy gyárat. Az emberek ezért írták alá a szerződést.
– Én nem vagyok szalmaerőmű párti, mert nem tartom alternatív energiatermelésnek. Ahol a lecsökkent állatlétszám miatt szerves trágya helyett műtrágya kell az energiafűhöz? Hosszú távon feléljük azt, amiben még gazdagok vagyunk: a termőföldünket. A földbe ugyanis vissza kell pótolni az eltüzelt szerves anyagot, hogy fenntartsuk a talaj termőképességét. Belgiummal ellentétben, ahol gazdag az állatállomány és bőven van szerves trágya, nálunk ez csak rövid távú haszonszerzésre jó – szögezte le Czina György.
A kihalt gyár egyik üres irodájában Rudna Istvánnal, a Szerencsi Cukorgyár szakszervezeti bizottságának elnökével beszélgetek. Huszonöt évet dolgozott művezetőként.
– Dédnagyapám Morvaországból települt át, s egyike volt a gyár felépítőinek. Nagyapám, édesapám, édesanyám, nagybátyám, nagynéném is itt dolgozták le az életüket. A technológiai fejlesztésekkel mára a répacukor minősége európai színvonalú lett – kanyarodik a mához a szakember, aki szerint értelmetlen volt a fejlesztés, mert az olcsó nádcukor miatt a szerencsi süvegcukorból egyszerű dísz lett.
Amikor bejelentették a gyár bezárását, zászlókat raktak ki, s még a férfiak közül is sokan elsírták magukat. A szakszervezetisnek rengeteg lett a dolga. A Mátra Cukor Zrt. igazgatósági tanácsának elnökével, Pokol Balázzsal – aki korábban szerencsi gyárigazgató is volt – sikerült kidolgozni egy olyan szociális tervet, mely szerint az állásukat elvesztettek több pénzt kapnak, mint a cég tavaly ősszel bezárt szolnoki gyárának elbocsátott dolgozói. Szerencs kisváros, ahol a munkanélküliség kétszerese a szolnokinak. Eredmény volt az is, hogy a kollektív szerződésben rögzített felmondási és végkielégítési tételeken túl 21 havi bruttó alapbérnek megfelelő kárpótlást kapnak az emberek. Aki vállalkozásba fog, annak a költségeit is kifizeti a cég, az átképzéseket pedig 2,5 millió forinttal támogatja. Az ember szíve mégis belesajdul, hogy szeptemberig a termelőberendezéseket eltüntetik, a gyárból ipartörténeti műemlék lesz, s a földet rekultiválják. Tőlünk már sóval is bevehetnék… – teszi hozzá Rudna István.
A 47 éves Tímár Józsefné Ildikónak, aki tizenkilenc éves korától itt dolgozott, kilenc nap van még hátra munkaviszonyából, és munkavédelmi vezető férjének is felmondtak. Az asszony – párjával együtt – már lázasan keresgél, hiszen szerinte a szalmaerőmű legkevesebb két év múlva épül meg, már ha lesz belőle valami. A szakképesítéseivel – élelmiszer-ipari üzemmérnök, sütő- és édesipari technológus, minőségügyi mérnök – elvileg találhatna munkát, gyakorlatilag viszont, mivel körülötte sok a jelentkező, elég csekély az esélye. Az a márciusi Ildikó-nap, mikor megtudta, hogy nincs többé munkája, olyan volt számára, mintha meghalt volna valaki a családjából. Beszéd közben elnézést kér, kiszalad a mosdóba, s igyekszem nem észrevenni, hogy kisírt szemmel jön vissza. Mégis azzal búcsúzik: erősnek kell lennie! Nekik nem lesz könnyű új életet kezdeni, mert családjukban sok az öreg, akiket nem hagyhatnak magukra.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu