Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Naponta 1,3 millió műanyag szatyor kerül forgalomba hazánkban, átlagosan húsz percig használjuk őket, és négyszáz év alatt bomlanak le. Legyen kötelező a lebomló műanyag zacskó! – ért egyetaz öt parlamenti párt. A zöldek viszont kételkednek.
Kép: Kecskemét, 2008. május 18. Bevásárlás, szatyor, reklámtáska, környezetvédelem Tesco. Fotó: Ujvári Sándor
Lebomló műanyagból készült zacskókkal helyettesítené a kereskedelemben használt műanyag szatyrokat Oláh Lajos környezetvédelmi államtitkár, még kinevezését megelőzően. Törvényjavaslata szerint a boltoknak kötelező lenne lebomló szatyrokat használni a mostani műanyag zacskók helyett. Ahol mégis ragaszkodnak a hagyományos szatyrokhoz, továbbra is használhatnák ezeket, feltéve, hogy legalább nyolcvan százalékukat visszagyűjtik és újrahasznosítják.
Mentességet kapna a termékdíj alól az az üzlet, amelyik lebomló szatyrokat használ. A termékdíj az az adó, melyet többek közt az akkumulátorok, gumiabroncsok, elektromos berendezések után kell fizetni, s tavaly 20 milliárd forint gyűlt össze belőle. Ebbe a körbe néhány éve a műanyag szatyor is beletartozik. A környezetvédelmi termékdíj a háromliteresnél kisebb zacskókra három, a három és húsz liter köztiekre tíz, a húsz liter feletti bevásárlótáskákra 25 forint. A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KvVM) lapunknak adott válaszában azt állítja, hogy valamilyen formában a törvény bevezetése után is megmaradna a díj. Ennek részletei azonban a szakma szerint épp annyira homályosak, mint az, hogyan is képzeli el a javaslattevő a nyolcvanszázalékos visszagyűjtés gyakorlati kivitelezését.
Környezetvédők kritizálják a tervezetet. Gadó György Pál, a Hulladék Munkaszövetség (HuMuSz) munkatársa például úgy gondolja, a minisztérium már eddig is túl nagy hangsúlyt fektetett a lebomló műanyagok népszerűsítésére, bár a hulladéklerakókon, levegőtől elzárva ezek nagyon nehezen bomlanak le. Jobb lenne műanyag zacskók helyett kosarakat és vászonszatyrokat adni az emberek kezébe.
A tárca alapvető célja a keletkező hulladékmennyiség csökkentése, illetve minél nagyobb arányú hasznosítása. Ezért a zöldek által javasolt „hosszú életű”, természetes csomagolóanyagokat támogatja elsősorban.
A zöldek kifogásolják azt is, hogy a lebomló szatyrok előállítása is ipari folyamat, melyhez energia kell, s gyártásakor is, lebomlásakor is a globális felmelegedéshez hozzájáruló szén-dioxid keletkezik. „A lebomló műanyag szatyor – mivel nem csökkenti a hulladék mennyiségét – a megelőzésre alkalmatlan. Nem jelent környezetbarát alternatívát sem, hiszen azt sugallja a fogyasztónak, hogy nyugodtan kidobható, úgyis lebomlik” – foglalt állást a HuMuSz lapjában, a KukaBúvárban Kalas György jogász.
Hogy jó lesz-e nekünk, ha 2009-től lebomló szatyrokba pakoljuk a vásárolt árut, nem tudjuk. Az viszont már biztos, hogy röviddel ezelőtt a parlament környezetvédelmi bizottsága ötpárti egyetértéssel általános vitára alkalmasnak találta Oláh Lajos javaslatát.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu