Pécs nádra, nyárra vált

Megszaporodhat az energaiültetvények száma a Dél-Dunántúlon. Programot indított a Pannonpower Holding Zrt.: a pécsi erőművet üzemeltető cég négy éven belül összes tűzifáját nyárra és nádra akarja cserélni.

Hazai életIlijin Kinga2008. 05. 30. péntek2008. 05. 30.
Pécs nádra, nyárra vált

Ötszáz hektárnyi energianyár és százötven hektárnyi energianád termesztését kezdte meg a Pannonpower. Pécs kizárólagos távhő-ellátója saját beruházásaként, bérelt területen hozta létre az ültetvényeket, hektáronként hatszázezer forintos költséggel – ennek negyven százaléka uniós támogatásként igényelhető. Ez igaz azokra a gazdálkodókra is, akik termeltetési szerződést kötnének a társasággal. Kettőezer-tizenkettőre a Somogy–Tolna–Baranya térség szántóföldjeinek két százalékán, körülbelül ezer hektáron szeretnének energianövényeket termeszteni. Ekkora terület kétszázezer tonna növényt képes táplálni. Az óriási mennyiség azt a célt szolgálja, hogy négy év múlva a teljes pécsi tüzelőanyag-igényt energianövényekkel fedezzék, azaz a cég ekkorra teljesen kiiktatná a most igényei hatvanöt-hetven százalékát fedező tűzifát. Ennek érdekében a vállalat tizenhétmilliárd forintot kíván arra költeni, hogy az erőműben újabb biomasszablokkokat hozzanak létre.
Braun Attila, a vállalat fejlesztési igazgatója elmondta: az energianád fűtőértéke körülbelül a gyengébb minőségű szénével egyezik meg. A növény egy kis igényű, kevés gondozást és vegyszert igénylő fűféle, ami ráadásul kitűnően viseli az időjárás viszontagságait, és olyan talaj is megfelel neki, ami a növények többségének nem. Élettartama tíz-tizenöt év, s két-három esztendő letelte után már évente aratható. Kazánbeli társa, az energianyár egy nemesített nyárfaféle, ami kétéves korára hat-hét méteresre nő, és az energianádhoz hasonlóan jól viseli a természet szélsőségeit.
Az igazgató szerint a beruházás várhatóan körülbelül tíz év alatt térül meg.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek