Piti tolvajok, módos orgazdák

Napi tízmillió forint kár éri az országot a színesfémlopások miatt. Nem kellene így lennie, csupán jogszabályokat kellene módosítani, a hatóságoknak pedig cselekedni. Most talán történik valami.

Hazai életHardi Péter2008. 05. 23. péntek2008. 05. 23.

Kép: Kecskemét, 2008. április 18. MÉH, haszonvas, fémhulladék, színes fém. Fotó: Ujvári Sándor

Piti tolvajok, módos orgazdák
Kecskemét, 2008. április 18. MÉH, haszonvas, fémhulladék, színes fém. Fotó: Ujvári Sándor

– Az elmúlt éjszaka két alkalommal károsították meg a Magyar Telekomot a fémtolvajok – osztotta meg a legfrissebb adatokat az egybegyűltekkel Gencsy Péter, a cég biztonsági igazgatója a Magyar Önkormányzatok Szövetsége által a napokban szervezett tanácskozáson. Szerencs közelében kétszáz méternyi légvezetéket vágtak le, Csepelen aknából lopták a kábelt. Ez utóbbi nem lehetett egyszerű feladat, mert az akna fedelét a Telekom munkatársai egy korábbi lopást követően lehegesztették.
A fekete nap a cég történetében idén február 25. volt, amikor Kispesten egyetlen éjszaka alatt 20 ezer telefonvonalat vágtak el a tolvajok. A helyreállítás egy hétig tartott. Nem lehetett hívni a mentőket, tűzoltókat, napokig állt a bankközi pénzforgalom is. Az ellopott fém értéke 150-200 ezer forint, az okozott kár 65 millió. A tettesek ezúttal is ismeretlenek, a céget ért 900 fémlopás elkövetői közül átlagosan 30-at fognak el.
Valamivel kedvezőbb felderítési arányról számolt be az Elektromos Műveket képviselő Molnár József. Horogra azonban csak a piti tolvajok akadnak, a komoly gazdasági erővel – darus kocsival és teherautóval – rendelkező megrendelők sohasem. A kár ilyen esetekben is sokkal nagyobb, mint amennyit az anyag áráért kapnak a kereskedőktől, ráadásul életeket is veszélyeztetnek: nemrégiben Ózd térségében a műútra dőlt a tolvajok által meggyengített, távvezetéket tartó oszlop.
– A vasutat is tetemes kár éri az évi 1500-2000 fémlopás során – osztotta meg a tapasztalatait Ignácz István, a társaság biztonsági igazgatóságának osztályvezetője. Sajnálatos, hangoztatta, hogy a legfőbb ügyészségi állásfoglalás szerint hiába halhatnak szörnyet a nem működő sorompón áthaladók, mégis csupán lopásról van szó, s nem a sokkal súlyosabb bűncselekménynek számító veszélyeztetésről, mert a szándék nem erre irányult…
Mit lehet tenni a tragikus helyzetben? Kondorosi Ferenc, az Új rend és szabadság program kormánybiztosa a jogszabályok módosítását ígérte. Ennek főbb pontjait – a vételre felkínált színesfém nyilvántartási és tárolási kötelezettsége, a hatósági ellenőrzések lehetővé tétele – az elmúlt hetekben lapunk már ismertette. A tanácskozáson meghallgatták a Hulladékhasznosítók Országos Egyesületének ügyvezető igazgatóját, Sárosi Esztert is, aki szerint csökkenne a lopások száma, ha kevesebb fém kerülne ki az országból. Ez akkor történhetne meg, ha a fordított áfát más európai országokban is bevezetnék. Hazánkban ugyanis 2006-tól az átvett fém áfáját a vevő fizeti meg, nem pedig az eladó.
– A lopott színesfém külföldi értékesítését a mélységi ellenőrzések lesznek hivatottak visszaszorítani – hangoztatta Mózs Elek, a vám- és pénzügyőrség helyettes parancsnoka. Erre annál is inkább szükség lesz, mert az utóbbi évtizedben 4 ezer milliárd kilogramm színesfém került ki az országból.
A tanácskozáson elhangzottakat még bedolgozzák a jogszabály/módosításokba, amit előzetes ellenőrzésre megküldenek Brüsszelbe, hogy aztán ősszel a parlament elé kerülhessen. Ha minden a menetrend szerint alakul, egy-két éven belül összehasonlíthatatlanul jobb lesz a helyzet, ígérte Mózs Elek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek