Hangyasav a sebre

Ha nyár, akkor nyaral a gyermek. Van, aki a hegyekben, más a Balatonon hűsöl vagy a tengeren. De van, akiknek csak „egyszerű falusi tábor" jut, ahol húszan vannak egy szobában, és nincs mindennap kóla, jégkrém, vízi csúszda. Mégse mennek kevesebb élménnyel haza. Sőt…!

Hazai életBalogh Géza2008. 07. 18. péntek2008. 07. 18.

Kép: Mikroszkóp, csalán Márokapapi, erdei iskola, gyerekek, oktatás, tanuló, természet, vidék 2008.06.19. fotó: Németh András Péter

Hangyasav a sebre
Mikroszkóp, csalán Márokapapi, erdei iskola, gyerekek, oktatás, tanuló, természet, vidék 2008.06.19. fotó: Németh András Péter

Féltucatnyi gyermek hangyákat bosszant a márokpapi főutca végén. De nem ám holmi apró fekete hangyákat, amiket mindenki ismer, hanem veszedelmes veres hangyákat. Ezek akkorák, mint egy-egy kövér rizsszem, s úgy csípnek, hogy az ember a csillagokat is lerúgja tőlük az égről.
A mi gyermekeink azonban nem rugdosódnak. A kezükben hosszú fűszál, azokkal kotorásznak a bolyban. Meg is jelenik mindjárt vagy tíz harcos. Dühösen vágtatnak körbe a bolyon, s mire befejeznék a portyát, már ötvenen, százan, ezren vannak – mérgükben tán a vason is átrágnák maguk. Az ijedős ember ilyenkor fogja menekülősre a dolgot. A mi gyermekeink azonban pont e dühödt támadásra várnak. Fehér papír zsebkendőt borítanak a bolyra meg a dühödt hangyákra, s várják a hatást. Nem kell sokáig várniuk. Mind terebélyesebb nedves foltok jelennek meg a kendőn, s valami furcsa ecetszag kezd terjengeni.
– No, ez a hangyasav. A mérges hangyák választják ki, hogy elűzzék az ellenséget. Sebre az egyik legkiválóbb gyógyszer. Meg is lehet nyalni – nyújtja a csapatot vezető biológus tanár, Szőke Zsuzsa saját fűszálát a gyerekek felé, s a bátrabbak bele is kóstolnak. A nyíregyházi E-misszió természetvédelmi egyesület munkatársa párjával, Kovács Tamással együtt hónapokat tölt el Márokpapiban, pedig Nyíregyházán van a házuk. De aligha tévedünk, ha azt mondjuk, Márok és Papi az igazi otthonuk.
Nem csoda. Márokpapi ugyanis Beregben van, ami köztudottan gyönyörű. E kis falunak is gyönyörű a határa – az Isten is arra teremtette, hogy természetkedvelő gyerekeket fogadjon. Másfél évtizede vett itt az egyesület egy kis parasztházat, amit berendeztek erdei iskolának. Nagy divat volt ez akkoriban. De a legtöbben nem a jóra nevelés, hanem a könnyű pénzkereset lehetőségét látták benne.  Boldog-boldogtalan lerobbant tanyasi iskolákat, erdészházakat, faluszéli parasztházakat vásárolt, s fennen hirdette, hogy náluk közel kerül a természethez a gyermek.
Jó pénzért persze.
Egy idő után azonban mind kevesebb lett a vendég. Mert a természettel való ismerkedés kimerült abban, hogy bekapcsolták a tévét, pisilni pedig az udvari latrinára járhattak a gyerekek. A következő évben aztán négy lóval se lehetett volna ugyanide elvonszolni őket.
Márokpapiba viszont évről évre visszajárnak. Gyerekek és felnőttek is, mert nem csak gyerektábor ez. A múltkor például vagy negyven gödöllői egyetemista szállt itt meg, jöttek kárpáti sáfrányt fényképezni. Mások a sziki kocsordokat meg a hangyaboglárka lepkéket, megint mások pedig a tárnicsokat keresik. A sáfrány már rég elvirágzott, a kornis tárnics pedig még csak ezután fog, de virágzik a kamilla, a cickafark, a bakszakáll – és a mezei árvácska, ami sokaknak kedvence. Például Hegedűs Bencéé. A tízéves baktalórántházi kisfiú néhány napja még nem is igen hallott ezekről a növényekről, most meg a mobiltelefonja memóriája tele van a virágos fényképükkel, pedig Bence nem is készül biológusnak. Ő kerékpáralkatrész-kereskedő lesz, de addig is fotózza a bakszakállt meg az árvácskákat.
A többiek pedig lepkét hajkurásznak, a mikroszkóp alatt csalánszőrben gyönyörködnek, míg mások íjászkodnak, s kergetik a szomszéd birkáit, hogy le ne legeljék a tábor füvét. A tábor egyébként már rég nem az, mint a kezdetekkor. Az egyesület saját meg pályázati pénzekből kibővítette, ma már félszáz vendég fogadására képes. Baktalórántházáról most két negyedik osztály nebulói tanulmányozzák a beregi élővilágot.
– Sokuknak ez a pár nap a nyaralás – mondja az egyik pedagógus kísérőjük, Fazekas Györgyné. – A gazdag vidékek lakóinak, gondolom, nehéz elképzelni, de igaz: vannak gyermekeink, akik eddig még soha át nem lépték Baktalórántháza határát. Gondolhatják, mekkora élmény egy félnapos túra, mondjuk, a tarpai hegyre nekik. Felnőttkorukban is emlegetni fogják.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek