Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Baromfiólam jobb kihasználására a "lerekesztéses" módszert alkalmazom az állatok elhelyezésére. A lényege, hogy zárt, kifutós tartásban az épületen belül négy-öt négyzetméteres bokszokat alakítok ki. A válaszfalak keretét zártszelvényből, a palástot 10-15 centiméter széles deszkákból készítem. Ez a megoldás lehetőséget ad arra, hogy egy-két elem levételével átjárást biztosítsak az egyes bokszok között az állomány létszámától függően. Fontos szempont, hogy megfelelő élettér álljon a szárnyasok rendelkezésére, éppen ezért kettős hasznosítású tyúkokból nyolcat-tízet, csirkékből a megcélzott vágási súlytól függően tízet-tizenötöt helyezzünk el négyzetméterenként. Szeretném megjegyezni, hogy ez a egyszerű módszer a napos csibe nevelésében is kiválóan alkalmazható a hagyományos ládás vagy kartonos megoldással szemben.
A leírt módon némi költségmegtakarítás is elérhető. Gondoljunk csak arra, hogy nem kell az egész ólat alommal feltölteni vagy hogy tojástermelés esetén elegendő azt az egy bokszot kiegészítő világításban részesíteni. Napos csibe nevelésekor az energiamegtakarítás még hatványozottabb, hiszen kisebb területen helyezzük el az állományt. További előny, hogy nem kell az épület teljes kiürítését megvárni, vagyis nagyobb rotáció érhető el. Sőt e módszer jóvoltából akár több baromfifajt is elhelyezhetünk egy épületen belül.
A fent leírtakból persze az is következik, hogy nagyobb hangsúlyt kell helyeznünk a higiéniára, vagyis gyakrabban kell szellőztetni az épületet, mivel egy légtérben vannak az állatok. Ezen felül rendszeresen fertőtlenítsünk meszes-hypós vízzel.
Juhász Jenő
Bácsalmás
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu